Целосно функционален iMac без брада

Кога Крег Федериги ни го покажа од катакомбите на Apple Park новиот проект на Епл Силициум, многумина од нас почнуваат да сонуваат за тоа каков би бил новиот iMac од оваа нова ера. И повеќето од нас замислуваа iMac без „брадата“.

Така, разочарувањето беше големо кога Apple ја претстави струјата 24-инчен iMac со M1 процесор. Продолжи да ја вградува познатата долна лента на куќиштето (среќната брада), но овој пат без „дупчица“, односно без логото на Apple. Сега, умните инженери му покажаа на Apple дека е можен iMac без брада. Она што Кинезите не го прават...

Пред Apple да го претстави актуелниот 24-инчен iMac, многумина од нас го замислуваа без брадата напред. Значи безброј концепти на новиот iMac со екран кој го покриваше целиот преден дел.

Беше лесно со добар софтвер за 3D дизајн и малку имагинација да се добие како би изгледал iMac без долната лента на екранот. Но, некои кинески инженери отидоа подалеку и „произведоа“ а вистински iMac без споменатата брада, целосно функционален. и се закачија Twitter видео кое го објаснува наведеното подесување, чекор по чекор. одлично.

Очигледно почнувајќи од а оригинален iMac, тие едноставно ги зедоа внатрешните компоненти што се сместени во наведената долна лента и ги поставија на задниот дел од екранот. Вака кажано, изгледа како едноставна задача, но сигурно е голема тешкотија, така што, не само естетски изгледа убаво, туку и функционира совршено како да не бил „допрен“.

Многу е веројатно дека оваа трансформација беше финалниот проект на некој студентски тим по инженерство од универзитет во Кина. Ако е така, сигурно наставникот ќе им дал а извонредна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.