Целосно оперативниот „Епл-1“ оди на аукција во Бостон

Епл 1

Историјата на Apple е родена во 1976 година. Таа година Стив Возниак дизајнираше и изгради персонален компјутер со свои раце. Неговиот пријател, еден Стив sобс, го виде тоа, беше фасциниран и го убеди неговиот колега да направи 200 единици и да ги продаде во продавница.

Оттаму двајцата пријатели започнаа да работат напорно и основаа компјутерска компанија наречена Епл. Така е родена една од најголемите компании во светот. Сега, една аукциска куќа во Бостон изнесе многу работи со еден од тие 200 компјутери. Комплетен комплет на Apple 1 целосно оперативен. Seeе видиме колку тие ќе платат за тоа.

Целосно оперативен компјутер „Епл 1“ оди на аукција во Бостон, каде се очекува да понудат 300.000 УСД за тоа. Серијата е насловена како „Епл-1 целосно функционален компјутер на Епл со процесор на Synertek C6502“. Описот на речената лот го вели следново:

Исклучителен и целосно функционален Apple 1 (исто така познат како Apple I или Apple Computer 1), полн со сите негови компоненти и додатоци потребни за неговото работење. Овој компјутер Епл-1 беше купен од СофтВерхаус, продавница за компјутери во Западен Мичиген, во 80-тите години на минатиот век, како дел од трговијата за понова машина за ИБМ. Подоцна беше изложен во продавница во нарачки изграден дом во музејски стил, пред да биде ставен во складиште. Овој „Епл-1“ неодамна беше прикажан во серијалот „Пион Stвезди“ „Брод се случува“ (Сезона 17, епизода 10).

Apple-1 доаѓа со 8K RAM меморија и е опишан како „еден од најдобрите примери на НТИ познати до сега“. Исто така, вклучува оригинален интерфејс на Apple Cassete, комплет за терминална тастатура, гроздобер видео монитор, напојување, вашиот ТВ-модулатор и копии од упатството за употреба.

Комплетот беше обновен минатата година од експерт и е целосно оперативен. Неодамна е тестирано работејќи осум часа директно, без никакви неуспеси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.