ПРОИЗВОД (ЦРВЕН) приход за Ковид-19

Се чини дека борбата против Covid-19 само што започна и Apple тоа го знае затоа што сега компанијата објави дека приходите од PRODUCT (RED) до септември ќе бидат целосно распределени да се бори против Ковид-19 користејќи го Глобалниот фонд. На овој начин, компанијата Купертино додава малку повеќе во својата посебна битка против овој вирус кој немилосрдно го зафаќа светот. Борбата против пандемијата не запира и логично сè се додава, па додавањето приходи на истражувањето е токму сега клучот за наоѓање вакцина против новиот коронавирус.

Глобалниот фонд обично ги вложува сите приходи за борба против епидемиите кои обично влијаат на земјите како Африка погодени од ХИВ, маларија или туберкулоза, И сега дел од оваа помош ќе биде наменет и за системите за поздравување на кои им е најпотребно за борба против Ковид-19.

Најголем дел од парите, според фирмата Купертино, ќе бидат наменети за медицински материјали и ЈПП за оние на кои им се најпотребни, маски, комплети за дијагностика, ракавици, лабораториска опрема, поддршка во синџирот на снабдување и комуникации за јавна безбедност. Најлошото во врска со овие податоци е што економските придонеси во борбата против ХИВ и другите болести во кои е фокусиран Глобалниот фонд ќе бидат привремено паркирани за да се борат против Ковид-19. Според изјавите на самите (РЕД), на долг рок ова може да спаси милиони животи во Африка во блиска иднина, бидејќи ако вирусот стигне до овие земји во развој, тоа ќе биде поубиствено отколку во развиените земји, за што тие тврдат дека подобро е да се додадат напори на борба против коронавирусот веднаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.