Apple Watch му дава место на Xiaomi Mi Band 6 во глобални пратки

Xiaomi продава повеќе од Apple Watch

Непосредно пред септемврискиот настан за кој нема да знаеме дали ќе биде на 14 -ти, имаме изненадувачки вести. Се чини дека Apple Watch ја губи својата хегемонија и оди на второто место на паметни бендови кои се најмногу испратени во втор квартал од 2021 година. Точно е дека Apple не дава бројки за продажба или испорака, но истите оние кои секогаш го поставуваа часовникот на Apple на највисоко ниво, сега го препуштаат на второто место во корист на Xiaomi.

Ново Извештај за Каналис вели Apple беше претекнат од Xiaomi во пратки на преносни бендови во вториот квартал од 2021 година:

Xiaomi го надмина Apple за да стане водечки снабдувач на преносни опсези во вториот квартал од 2021 година. Перформансите на Xiaomi беа зајакнати со лансирањето на Mi Smart Band 6, и покрај фактот дека Индија, едно од упориштата на Xiaomi, не е на првичната листа на глобални изданија. Huawei се држеше до третото место, потпирајќи се првенствено на Кина за да остане во живот. Xiaomi направи мудар потег за да го забрза лансирањето на Mi Band 6, кој е попривлечен уред од неговиот претходник. Брзата промена на Xiaomi кон рачни часовници, исто така, и помогна на компанијата да ги зголеми пратките на рачни часовници за 1.3 милиони единици овој квартал.

Според бројките на Каналис, Епл испорача 7,9 милиони часовници во вториот квартал, достигнувајќи пазарен удел од 19,3%. Во меѓувреме, Xiaomi испрати 8 милиони ленти за носење, победувајќи го Apple за 19.6% пазарен удел. Сепак, годишниот раст на Apple беше речиси 30% во споредба со Xiaomi околу 2,6%.

Значи, мора да имаме на ум дека бројките не се пораз за Apple. Во релативна смисла, можеби да, но во апсолутна смисла, во никој случај. Зошто? Бидејќи кога се купуваа пратки за паметни часовници наместо ленти за носење, Apple с still уште доминира на пазарот со удел од 31.1%, многу пред Huawei, неговиот следен конкурент.

Apple продолжува да го предводи глобалниот пазар на рачни часовници, со значителна предност со пазарен удел од 31,1% во вториот квартал од 2021 година


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.