Apple Watch може да открие дали се давиме

Apple Watch Серија 5

До денес никој не се сомнева во тоа Apple Watch е најдобриот паметен часовник што во моментов можеме да го најдеме на пазарот, благодарение и на неговиот дизајн и на неговите карактеристики и функции фокусирани на здравјето, безбедноста и благосостојбата на корисниците благодарение на сензорот за отчукувањата на срцето, неправилните предупредувања за отчукувањата на срцето, детекторот за пад ...

Пред неколку дена, објавивме статија која сугерираше дека Apple може да ја спроведе технологијата неопходна за да се открие дали корисникот е наскоро имаат напад на паника. Денес зборуваме за друга прилично интересна функција што би можела да дојде на Apple Watch, функција што Apple ја патентирал и која покажува систем за открие дали корисникот се дави.

Луѓето од Купертино поднеле нова пријава за патент до Заводот за патенти и трговски марки на САД, патент што ја објаснува идејата за утврди дали корисникот на паметен часовник се дави. Според овој патент, Apple би вградил нов сензор во Apple Watch што може да открие волумен на вода во околината, може да открие дали стоиме во место, дали е дождовна вода, ако не сме паднале во морето, во базен ...

 

Епл Види

Овој патент зборува за сензор кој може да открие разлика помеѓу волуменот на вода. Покрај тоа, би биле потребни информации од нашиот календар за да се провери дали планиравме да нуркаме или пливаме на дневниот ред преку „предвидениот контекст на употреба“. Овој сензор исто така ќе може да ги утврди својствата на водата, како и нејзината густина или токсичност. Како да не е доволно, тој исто така ќе ја искористи позицијата на корисникот за да провери дали корисникот е во река, езерце, езеро, море да се утврдат чекорите што треба да се следат.

Со сите овие податоци, Apple Watch можеше утврди дали корисникот е безбеден. Доколку тоа не е случај, тоа би се јавило до блиските служби за итни случаи испраќајќи им ја локацијата на корисникот. Како што можеме да видиме, постојат многу фактори кои уредот треба да ги анализира за да се донесе заклучен заклучок дека корисникот се дави.

Да се ​​биде патент, не значи дека во одреден момент оваа функција може да ја види светлината, но барем е интересно да се види како Apple продолжува да работи на подобрување на функциите што ни ги нуди преку Apple Watch.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.