Apple Watch 2022 година може да вклучува мерач на гликоза

На почетокот на годината разговаравме за а патент што го регистрираше Apple и кој ќе овозможи познавање на нивото на шеќер во крв на неинтрузивен начин. Како и да е, како патент, тоа не значи дека Apple може да го развие проектот за краток временски период (или дека има намера да го стори тоа), најверојатно ќе работите со компании од трети страни за да ја додадете оваа одлика.

Најновите вести поврзани со можноста Apple да вклучи мерач на гликоза во крвта, може да се најдат во Rockley Photonics, компанија со седиште во Велика Британија, која дизајнира сензори за анализа на крвта на една личност користејќи инфрацрвена светлина. Овие сензори се користат во медицинска опрема и ќе ви овозможи да ги следите нивоата на гликоза и алкохол во крвта.

Какви се односите со Apple?

Според весникот Телеграфски, Рокли се подготвува да излезе во јавноста во Newујорк. Меѓу целата документација што тој требаше да ја презентира до ДИК, поточно онаа што влијае на финансиските односи, наоѓаме: Епл како еден од своите „неколку големи клиенти“.

Рокли потврдува дека двајцата најголеми клиенти во текот на 2020 година претставувале 100% од приходите на компанијата и 99.6% во текот на 2019 година. Овој весник не бил во можност да знае без разлика дали Apple е главниот клиент или вториотСепак, се чини дека сè укажува на тоа дека Apple најверојатно соработува со оваа компанија за воведување на мерач на гликоза во крвта во Apple Watch Series 8 што ќе се појави на пазарот во 2022 година.

Според овој весник, компанијата има тековен „договор за набавка и развој“ со компанијата, од кој очекува да продолжи да зависи за најголемиот дел од своите приходи. Во моментов, најголемиот дел од неговите приходи потекнуваат и од инженерски такси за работа во иднина за развој на производи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.