Чиповите од кафе езеро би можеле да бидат избор на Apple за следниот iMac

Процесори Кафе езеро од 8-та генерација, што Apple го објави кон крајот на септември, има големи шанси да стане совршен кандидат за следниот iMac на компанијата. Тие се моќни процесори дизајнирани да работат на стационарна опрема. Но, главната причина е бројот на јадра, што одат од четири на шест. Овие процесори, како што ќе видиме подоцна, даваат повеќе перформанси од сегашните компјутери. Првите извршени тестови се извршени со најмоќните. Зборуваме за i7-8700K, со 6 јадра на 3,7 GHz и турбо засилување 4.7 GHz, во споредба со iMac Retina 5K, кој има 7-јадрен i7700-4K.

Најдобар начин да ја тестирате опремата при врвни перформанси е да побарате од него видео или фотографии. Во овој случај, користени се неколку програми. Користете Lightroom обезбедува временска добивка од 8,9%. Наместо тоа, обработете RAW фотографии со DxO Оптика Про, претставува зголемување на перформансите од 25,9% и кодирање на видео во H.264 со програмата x264, ги подобрува перформансите во a 41% благодарение на двата дополнителни процесори.

Другите медиуми анализираат дека одредени програми мора да бидат прилагодени за да ги искористат 6-те процесори што ги монтира Кафе Лејк. Но, и покрај тоа, перформансите денес се повеќе од задоволителни.

Кафе езеро, е дизајниран под 14 nm архитектура ++. Тоа е процесор подготвен за барањата на сегашните и идните машини. Специфично работеше на ракување со 4k датотеки, со 32% поголеми приноси во споредба со неговиот претходник. Не е потврдено од Интел, но тие би можеле први да интегрираат специфичен двигател за Тандерболд 3.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.