Заштитник на тастатура за MacBook 12 инчен европски

Пред скоро две години зборував за заштитник на тастатурата што го купив за себе. Европски 12-инчен MacBook. Вистината е дека многу ми помогна иако со текот на месеците се расипува и мора да се купи уште еднаш. 

Абењето на тастатурата главно се должи на триењето и топлината што ги дава компјутерот, иако не ги забележуваме затоа што само притискаме копчиња, пластиката од тој заштитник континуирано над компјутерот го забележува и страда од деформации како еластомер или термопластика што е материјалот со кој се произведува. 

Бидејќи има неколку корисници кои ми рекоа дека не наоѓаат изводлива опција да купат заштитник од овој тип, решив да напишам нова статија за заштитници на тастатурата, додавајќи активна врска за да ја набавам. Она што треба да го земете во предвид е она што веќе го коментирав и не е заштитник кој ќе ви трае цел живот. 

Fromе мора да го чистите од време на време, како и клучевите од лаптопот и иако не веруваме во тоа, ставањето пластика на копчињата не дека топлината од компјутерот не се дистрибуира на ист начин и копчињата се „пот“. Кога велам дека се пот, тоа е дека со топлината на компјутерот испарува влажноста на воздухот и кога се лади се случува спротивното.

Не влијае на работата на опремата, но понекогаш гледате како има дамки од мала влажност на копчињата што можете извадете ја со бришење на тастатурата со влажна крпа од микрофибер. Од друга страна, тука е деформацијата што ја доживува гумата со која се прави заштитникот, исто така поради дејството на малку топлина генерирана од 12-инчниот MacBook.

За да завршиме, можеме да ви кажеме дека со користење на ваков вид заштитници, елиминирањето на прашина и нечистотија е под клучевите, главниот непријател на новиот систем за погон на пеперутки што ги имаат клучевите на новите лаптопи на „Епл“ MacBook од 12 како во новиот MacBook Pro. Ако сакате да го купите заштитникот, можете да го набавите во следниот линк земајќи предвид дека мора да го изберете моделот на ЕУ. Неговата цена е 6,99 евра со бесплатна испорака.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.