Што да направите ако вашиот Mac не ја користи максималната брзина на WiFi

Брзина на WiFi

Wi-Fi, таа врска што ја сакаме и ја мразиме во скоро еднакви делови. Благодарение на Wi-Fi, можеме да се поврземе без кабли од каде било во нашата куќа, па дури и надвор од неа, или места што нудат ваков тип на услуга. Но, ако, како мене, го користите многу години, ќе искусите илјада и еден проблем со овој тип на безжична врска. Ниту еден уред не е ослободен од дефекти со Wi-Fi, но во „Јас сум од Мек“ ќе се фокусираме на објаснување што да направите ако вашиот Mac не ја користи максималната брзина на Wi-Fi конекција или ако доживееме други видови проблеми со нашата Безжична врска.

Проблем што и самиот го доживеав пред неколку години беше зачудувачки во тоа време. Кога отидов од мојата стара Nokia N97 до iPhone 4S, мојот нов паметен телефон беше исклучен од Интернет. Отпрвин мислев дека тоа е нешто што не знаев како да го конфигурирам, сè додека не сфатив дека истото му се случи на мојот Mac. Како беше можно ова? После некое проблематично време, дојдов до решението. Јас ви кажувам сè подолу.

Користете робусни врски

Wi-Fi со лозинка за WPA2

Во тоа време, излегува дека соработник ми дал А. рутер што сакав да го искористам за да го вмрежам. Интересно, намалувањето на врската на мојот Mac и на останатите уреди се намалија по број, користејќи го тоа рутер наместо старецот. Причината беше што рутер ми дадоа посовремен и, на крајот, понудија подобра врска од рутер антички Но, зошто сè уште имаше кратења? Можеби, затоа што исто така има поцврсти врски од другите.

Промена на шифрирање од WEP во WPA, апсолутно сите мои проблеми исчезнаа. Оттогаш можев да ги поврзам мојот Mac, мојот iPhone 4S и неколку уреди со Android на моето семејство. Iousубопитен, нели? Но, ова го потврдив со мој познаник кој ги имаше истите проблеми: му помогнав да ја смени конфигурацијата со која му беше доставен рутер од WEP до WPA и вашите проблеми исчезнаа.

Покрај тоа, тоа е бесконечно потешко е да се пробие мрежата на WPA отколку WEP, за да можете скоро да бидете сигурни дека вашите соседи нема да ви го украдат Wi-Fi.

Мојот Mac се исклучува од Wi-Fi

Mac е исклучен од WiFi

Првото нешто што би го препорачала во овој случај, иако може да има и други причини, е она што е објаснето во претходниот дел. А. слабата врска може да се намали, особено ако рутер старо е Во случајот што го објаснив погоре, имаше моменти кога рутер, и тоа беше нешто што се случи само ако се поврзани еден или повеќе модерни уреди.

Следниот логичен чекор е, доколку е можно, да се користи компјутер веднаш до рутер. На овој начин ќе осигуриме дека нема мешање што може да предизвика исклучување. Ако работи правилно во ова време, мора да се земат предвид и другите фактори.

Што има помеѓу рутер и Мек? Најлошото нешто во врска со Wi-Fi конекциите е апарати. Beе бидете изненадени од брзината што може да се изгуби ако има кујна помеѓу двата уреди. Во мојата куќа има 5 wallsида и кујна, со сите нејзини апарати, меѓу мене рутер и мојот десктоп компјутер. Од 300мб стигнаа до мене, во најдобар хаос, 20мм. И, најлошо од сè, тој претрпе исеченици спорадично. Во мојот случај, за да избегнам проблеми и бидејќи тоа не вклучуваше никаков напор, пуштив кабел CAT6 низ таванот, кој ми гарантираше 100% од брзината и ги елиминирав исечоците на коренот.

Ако моето лично решение не е можност за вас, можете да користите рудиментирано решение, скоро смешно, но функционира. Се работи за правење како мало девојче сателитска антена со сребрена фолија. Сребрената хартија мора да биде закривена од спротивната страна до местото каде што сакаме да ја испратиме врската. Логично, тоа не е совршено решение, но би избегнало да се инсталира нешто или да се купи PLC, тоа се оние мали антени што ја минуваат врската преку електричната мрежа.

Wi-Fi е бавен на мојот Mac

Стариот рутер

Намалувањето на брзината на Wi-Fi може да се должи на што било. Но, што ако проблемот не е на вашиот Mac? Како што објаснив претходно, а рутер старото може да даде многу проблеми, да се рестартира и дека сите уреди што беа поврзани ја изгубија врската. Ако имате уред кој веќе водел многу битки, можете да се обидете да ја конфигурирате вашата рутер во режим на сила 802.11n. Ако го имате мешано, па дури и во b / g, можеби нема да ја добиете максималната брзина. И, дури и да е така, не успее да ја зголеми брзината на вашата врска, можеби е време да се здобиете со посовремен модел.

Како што објаснивме погоре, тоа може да зависи и од растојанието и предметите на патеката помеѓу рутер и Mac. Од друга страна, и иако се чини дека е вистинит, потребно е да се потврди тоа никој не ја користи нашата врска. Ако користиме врска со шифрирање WEP, може да има сосед кој не сака да плаќа за сопствен Wi-Fi.

Ако ја имате целата конфигурација правилна и никој не ја користи вашата мрежа, добра идеја би била јавете се на вашиот оператор да објасни што се случува. Понекогаш падот на брзината се решава од разводната табла.

Мојот Mac нема да се поврзе на Интернет

Проверка на Wi-Fi

Ова е најлош можен случај; она што никој не го сака. Ова е нешто што на сите нас им се случува од време на време и обично е спорадичен пад. Ако нашиот Mac не се поврзе на Интернет, ќе провериме:

 • Дали има врска? Кога имам мал проблем со мојата Wi-Fi мрежа на уред, првото нешто што го правам е проверете дали дефектот е присутен и кај друг. На пример, ако сум со мојот лаптоп и врската не работи, првото нешто што го правам е да го земам мојот iPhone и да видам дали може да се поврзе. Ако не се поврзе, грешката е во рутер. Понекогаш ми се случува и го решавам со рестартирање на рутер (lyубопитно, ми се случи да го напишам овој напис).
 • Следното што ќе сториме е да провериме дали, од која било причина, не го исклучивме нашиот Wi-Fi За да го направите ова, само кликнете на иконата Wi-Fi во горната лента и проверете дали не е „исклучена“.
 • Дали проблемот се појави одеднаш? Може ли е време да јавете се на техничка служба. Зошто го велам ова? Затоа што пред неколку моменти сè беше исправно и веќе немаме врска. Ако сме зеле друг уред и тој нема врска, мора да го провериме рутер. Ако сè е точно, услугата што ни ја нудат може да пропадне.
 • Ако вашиот компјутер е поврзан на правилната Wi-Fi мрежа и сè уште не можете да пристапите на Интернет, треба да ги проверите поставките за TCP / IP во мрежниот панел на Системски преференции.

Проверете ја Интернет-врската во OS X

 1. Ние го отвораме Преференци на системот во менито Јаболко или од иконата за вашата апликација.
 2. Влегуваме во делот Црвена.

Проверете Wi-Fi во OS X

 1. Избираме Wi-Fi и кликнуваме на копчето Напредно, како што е наведено на сликата.

Проверете IP на Mac

 1. Го избираме јазичето TCP / IP на горниот дел од екранот. Вашиот прозорец треба да има сличен изглед како оној што го гледате на сликата, со можни логички промени во вашата конфигурација IPv4.
 2. Ако IPv4 адресата не се појави, или ако IP-адресата започне со „169.254.xxx.xxx“, кликнуваме на „Обнови закуп на DHCP“.
 3. Проверете со вашиот мрежен администратор за соодветни поставки за TCP / IP за вашата Wi-Fi мрежа. Без точни поставки за TCP / IP, вашиот компјутер нема да може да се поврзе.

Променете го DNS на Mac

 1. Ако се чини дека поставките за TCP / IP се точни и компјутерот сè уште не може да се поврзе на Интернет, проверете го табулаторот DNS. Можеме да кажеме за DNS исто како што рековме за TCP / IP конфигурација. Ако не се појават, можеме да го повикаме нашиот оператор за да ја олесниме конфигурацијата. Во секој случај, малку е веројатно дека ќе мора да ги провериме овие последни чекори, но имало случаи во кои овие броеви исчезнуваат ако имало пад на напон што предизвика рестартирање на рутерот.

Безжична алатка за дијагностицирање во OS X

Ако сè е точно, можеме да направиме уште еден чекор, а тоа е да ја активираме безжичната алатка за дијагностицирање. За да пристапите, само кликнете на иконата Wi-Fi на горната лента додека го држите копчето за опција (ALT). Е се појави нешто како она што го гледате на сликата. Откако ќе биде избрана, ја ставаме лозинката и таа ќе ни каже дали имаме проблем.

WiFi дијагностичка алатка на Mac

Ако ништо од горенаведеното не го поправи, може да има а хардверски проблем. Мрежната картичка можеби поминала. Денешните компјутери не даваат проблеми ако сè е правилно, па не можеме да ја исклучиме оваа можност. Како добар гик, би пробал Mac со друг оперативен систем. За ова би создал USB бутабилен со Убунту. Ако исто така не работи, проблемот е физички. Ако имаме среќа и работи, проблемот е во софтверот. Што направивме неодамна? Ако користиме Time Machine, можеме да се вратиме во претходната состојба. Ако не го најдеме проблемот и не вклучува премногу напор, можеме да го форматираме Mac, но тоа само како последна опција и откако ќе направиме резервна копија.

Се надевам дека можев да ви помогнам во врска со тој проблем со Wi-Fi, што го правеше вашиот живот невозможен. Ако не, не двоумете се да го оставите вашиот проблем во коментари и можеби можеме да ви помогнеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис dijo

  Освен сето она што го велите, рутерот треба да биде 300n и да се емитува на фреквенција од 5 ghz со цел да се синхронизира на 300mbps

 2.   Дали си dijo

  Здраво. На проблемот со режимот n, мора да додадеме дека одредени компании, читајќи го Movistar, испорачуваат многу лоши рутери кои не достигнуваат брзина на пренос од 300mb.
  Со почит

 3.   Ernesto dijo

  Едно прашање може да звучи глупаво, мојот интернет е 20мб и мојот компјутер најбрзо преземање е 2.2мб ако добро сторам, има нешто што можам да направам. Благодарам

 4.   Кити паласиос dijo

  добро, имам 300 мегабајти и ако ги земам 300-те, исто така, понекогаш достигнува околу 308 симетрични мегабајти, оној што не можам да го поврзам на мрежата од 5ghz е мојот сони вајо, бидејќи нејзината картичка е нова мрежа, ја гледа само 2,4ghz затоа што мојот рутер има две мрежи, затоа решив да купам адаптер за wifi, акти 1, промена на wifi мини-чип за наизменична струја но не знам кој ќе биде препорачано. тоа е болка во задникот кога работите се движат напред, а другите остануваат застарени, мрежата 2ghz ќе лета без мешање, 5 трае само 2,4 мегабајти од 50, во секој случај вреди? Па, да, јас сум ќе трае долго време.

 5.   Исус Кансеко dijo

  Мојот wifi е исклучен со користење на windows 10 со bootcamp кога компјутерот оди во сон и морам повторно да го рестартирам компјутерот, исто така тој не ја препознава мојата картичка за проширување Transcend сè додека компјутерот не се рестартира. Би ценел ако некој може да ми помогне да го поправам овој проблем

 6.   РАУЛ ЈОРЈА dijo

  ЗДРАВО: ИМАМ IPOD TOUCH 6G, IPAD PRO и МАКБУК ВОЗДУХ. ИМАМ ПРОБЛЕМ ДА ПРИМАМ WIFI СО МКБ КНИГАТА. ПИРЕБОТО НА ИСТО МЕСТО И ПРИСТАВУВАТЕ ЦЕВКА ВО ТРИ УРЕДИ, А ИПОДОТ И ИПАДОТ ГО ПРИМААТ БЕЗ ДОДОЛУВАЕ UT НО КОМПЈУТЕРОТ ОСТАНУВА КАКО НАВРШЕН…. БАЗ, БАГ. - ILLЕ БИДЕ НЕШТО ПОГРЕШНО КОНФИГРАНИ ВО МАКБУКОТ ???

 7.   Тоно Мартинез dijo

  Здраво: Мојот проблем не е врската, се чини дека работи правилно, прегледана од сервисерот. Проблемот ми е што од 200 mb, добивам само 60, и преку кабел и преку wifi. Сепак, правејќи го тестот на телефон, ако добијам 200 mb. внатрешната картичка на Mac mini е 1000. Не можам да го разберам проблемот.

 8.   ИТЗЕЛ ХДЗ dijo

  Здраво, јас веќе направив сè и не беше решено. Јас веќе го вратив во фабричките поставки и ништо. Што ако мрежната картичка веќе починала. Како можам да го решам тоа?