Што да направите ако вашиот Mac не препознае надворешен хард диск

Macbook USB

Дали поврзувате надворешен уред за складирање на вашиот Mac и тој не го препознава? Можно е со некои решенија што ви ги даваме, проблемот да исчезне. Сега, исто така е многу можно никој од нив да не работи и навистина имате проблем со експанзиони порти на вашиот компјутер или дека просторот за складирање е неисправен. Е се обидеме да ви дадеме неколку решенија; некои од нив се многу едноставни, но има прилики дека најочигледно е првото нешто што го отфрламе. Ако поврзете хард диск или USB меморија со вашиот Mac и ништо не се случи, решенијата можат да бидат како што следува.

USB кабелот не работи правилно

Еден од првите чекори што треба да ги проверите е дали некој физички елемент е погрешен во чекорите. Се чини глупаво, но во многу прилики - особено кога се однесуваме на полнењето на батеријата - кабелот со кој се обидуваме да ги напојуваме и читаме податоците не работи. Па тоа, обидете се да го поврзете овој тврд диск со друг компјутер и да исклучите дека USB кабелот е елементот што не успее. Ние разбираме дека ако станува збор за USB меморија, овој чекор мора да се прескокне.

Поврзана статија:
Опции за пренос на фотографии од уред со Android на Mac

Немате приказ на надворешни дискови во Пронаоѓачот

достапна ставка Пронаоѓачка лента

Го поврзувате надворешниот тврд диск или УСБ-меморијата и проверувате дали добива напојување бидејќи индикаторите LED работат. Пред да продолжите со следниот чекор, најдобро е да проверите дали Mac навистина го препознава уредот. Значи, за ова одиме во «Пронаоѓач», одиме во лентата со мени и нè интересира опцијата «Оди». Потоа ја обележуваме опцијата «Оди во папката ...» и Во дијалог прозорецот што се појавува, ние мора да го напишеме следново:

/ Тома /

Ако врати резултати и нашиот надворешен хард диск или USB меморија се појавува на екранот, причината што не ги гледате на екранот е она што ви го кажуваме подолу.

Друга причина зошто е невозможно да видите нешто од надворешните елементи за складирање на вашиот Mac е тоа што немате правилна опција избрана на вашиот систем. Што подразбираме под ова? Па што едноставна активација во преференциите на Пронаоѓачот и воилата.

Airplay Mac OS X и Samsung TV
Поврзана статија:
Огледало Mac екран на паметна телевизија

Предмети видливи на работната површина на Mac

Тоа е, кликнете на "Пронаоѓач" во Пристаништето. Сега одете во лентата со мени и повторно кликнете на „Пронаоѓач“, а потоа на „Преференции“. Willе видите дека има различни јазичиња каде да се боцка. Па, тука ќе зависи од тоа што сакате како конечен резултат. Ако сакате да го поврзете вашиот надворешен уред за складирање да се прикажува на работната површина, одете на «Општо» и изберете ги елементите што ги сакате.

Од друга страна, ако сакате тоа да се појави во страничната лента на Пронаоѓачот, изберете опцијата «Странична лента» и означете ги опциите што сакате да бидат прикажани во делот «Уреди».

Ресетирајте ја контролата на системот за управување (SMC)

MacBook Pro е отворен

Конечно, ако ниту едно од горенаведените решенија не ви служело, можеби е време да ресетирајте го контролорот за управување со системот, исто така познат како SMC. Со овој чекор е многу можно да го натераме нашиот Mac повторно да работи во услови. Иако на страницата за поддршка на Apple ги имате сите чекори во зависност од видот на опремата што ја имате, од Соја де Мас ги унапредуваме подолу:

Лап-топ компјутери MacBook (MacBook Air, MacBook, MacBook Pro) без отстранлива батерија:

 • Изберете мени на Apple> Исклучи
 • Откако ќе се исклучи вашиот Mac, притиснете ги копчињата Shift-Control-Option од левата страна на интегрираната тастатура и истовремено притиснете го копчето за напојување. Држете ги овие копчиња и копчето за вклучување 10 секунди
 • Ослободете ги копчињата
 • Притиснете го копчето за напојување повторно за да го вклучите Mac

Десктоп компјутери како iMac, Mac Mini, Mac Pro:

 • Изберете мени на Apple> Исклучи
 • Откако ќе се исклучи вашиот Mac, исклучете го кабелот за напојување
 • Почекајте 15 секунди
 • Повторно поврзете го кабелот за напојување
 • Почекајте пет секунди, а потоа повторно притиснете го копчето за напојување за да го стартувате вашиот Mac

iMac Pro (различни чекори до конвенционален iMac):

 • Изберете мени на Apple> Исклучи
 • Откако iMac Pro ќе се исклучи, притиснете и задржете го копчето за напојување осум секунди
 • Ослободете го копчето за напојување и почекајте неколку секунди
 • Притиснете го копчето за напојување повторно за да го вклучите Mac Pro

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Hector dijo

  Здраво, форматирав хард диск од Windows 7 со MACDRIVE 9 Pro, но кога ќе го ставам во Imac G5 (премногу стар OS X Tiger) и ќе го стартувам инсталациониот диск се чини дека ќе работи, но по некое време добива заокружете во центарот на екранот со вкрстена линија. Дали форматираниот хард диск е погрешен? или што недостасува?
  благодарам што одговоривте

 2.   Ное Бретон dijo

  здраво Имам прашање Јас сум нов во овој Mac Pro или Apple и моето прашање е; Имам mac pro 2015 и сакам да го користам за dj и проблемот е што имам надворешен usb-диск и кога ќе го поврзам и ќе го ставам да игра, не ги добивам видеата од песните, ништо друго не доаѓа надвор од аудио и без видео, се надевам дека ме разбирате благодарам

 3.   Jaime dijo

  Здраво, ми беше корисно, имав проблем со USB што не работеше и мислев дека е USB сè додека не го прочитав овој напис, благодарам многу! Исто така, најдов програма што беше многу корисна за мене за да ги елиминирам вирусите и оние досадни работи што излегоа од време на време, чистач на возрасни е именуван.

 4.   Карлос Ригел dijo

  Здраво, ве консултирам. Мојот Mac имаше системски проблем и го заменив оригиналниот диск со друг цврст диск. Прашањето е што не можам да пристапам до стариот диск, затоа, ниту до информациите што ги има. Не го монтира или набројува... што да правам?

 5.   катерин dijo

  Здраво, мојот проблем е што имам пренослив хард диск на WD елементи кој добро работеше на мојот mac book pro, но од еден момент во друг престана да се појавува на компјутерот, има врска и лед светлото работи, го пробав на стариот Mac и работеше перфектно, но на mac OS high sierra воопшто не работи, веќе ги пробав сите чекори погоре. :/