Што да направите ако глувчето престане да работи

глувчето-не работи-0

Во повеќето случаи може да биде тој мал додаток што го движи курсорот преку екранот направете суштинска важност во ваквите секојдневни задачи како копирање датотеки, нивно преместување или само отворање прозорец, сето тоа во најкус можен рок. Но, што ако курсорот одеднаш замрзне или исчезне директно од екранот.

Нормално, кога ова ќе се случи, ние брзо го поместуваме глувчето кон преместете го курсорот на екранот или обично го преместуваме на некој од аглите за да го лоцираме во фиксна точка, иако ако напротив има судир, ова нема да помогне.

Првата точка што треба да се провери е секако хардверот на самиот глушец, проверувајќи дали врската е неисправна и обидувајќи се да тестираме друга (ако ја имаме при рака) по можност да ја поврзете преку USB за да исклучите дефекти во безжичната врска. Исчезнувањето на глувчето може да се должи и на криењето на самиот курсор поради апликацијата, односно ако гледаме видео на цел екран можно е одредени програми да го кријат курсорот и тој да не се обновува кога ќе се премести , за ова ќе биде доволно да се притисне CMD + Tab за да се префрлите на друга апликација и да се обидете да ја „вратите“.

Ако ова сè уште не работи или покажувачот сè уште се појави и исчезне одеднаш, тогаш можеме да прибегнеме кон комбинацијата на CMD + Q и кога ќе нè праша дали сакаме да ја затвориме програмата, ќе го сториме тоа, бидејќи е можно тоа да се меша во истото однесување на глувчето.

Конечно, како „подрастична“ мерка, можеме да оставиме притиснати Копче за контрола плус за напојување и потоа лентата за празно место да избере да го рестартира компјутерот и да тестира дали тоа било дефект на системот во тоа време.

Повеќе информации - Покажете ги неодамнешните датотеки со ставки без да ги отворите


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пако dijo

  Имам проблем што во некои игри не можам да преместам ништо на тастатурата затоа што тие не работат во играта

 2.   Хозе Мигел Секадас dijo

  Покажувачот Magic Mouse не се движи, но ако се поврзе добро со Bluetooth, тоа е всушност проблем, имам 4 mac и покажувачот работи со ниеден.

 3.   Хозе Мигел Секадас dijo

  За мене беше невозможно да го натерам магичното глувче од јаболко да работи за мене, покажувачот не се движи, не се движи преку екранот, јас сум заробен затоа што навистина ми треба и би ценел некој да ми помогне.
  Многу благодарен:
  Атентаменте:
  Хозе Мигел Секадас

 4.   Родриго Амаја dijo

  Хозе Мигел Секадас Го имам истиот проблем со моето волшебно глувче, како го решивте, ако можете секако, благодарам

  1.    Хозе Мигел се исуши dijo

   Немам друг избор освен да го фрлам и покрај мене, да барам помош и да не го победувам и така се разочарува од овие тимови на кои им дава толку многу ентузијазам.
   Атентаменте:
   Хозе Мигел се исуши

 5.   САУЛ САНТАН dijo

  Имам проблеми со глувчето затоа што се замрзнува од тепање и мора да го започнам системот секој пат и тоа да ме засега бидејќи тоа може да биде штета.

 6.   Едуардо Бајо dijo

  МАУСОТ што го користам е жичен и од еден момент започнав да сум супер чувствителен на допир, создава реакција на екранот за проверка на прозорците што се отвораат и враќање на нив на нивната оригинална големина, но меѓусебно. КОЛКУ ЈА ИМАМ МУШТА ОД КОГА ЈА НАБАВКАВАМ, ТОГАШ 3 ГОДИНИ, Употребата на тоа е постојана, јас го користам глувчето на мека површина и тоа е секогаш чисто од прашина, глушецот што го чистам вонредно секој месец, но однатре НЕ МОANАМ, ЗАТОА ШТО НЕ ЗНАМ КАКО ДА ГО ОТВОРИМ, КАКО ДА ЈА ИСЧИСТЕМЕ СО ПОДВИУВАЧ ИЛИ МИНИЧКИ ПРАВИЛОТ ЗА ЕЛЕКТРОНСКИ АПАРАТИ. МОLDЕ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ ИЛИ СОВЕТИТЕ ШТО Е ПРЕПОРАЧУВАНО, АКО ДА СЕ ФААТ ОВДЕ, ПРЕГЛЕДАЈТЕ ИЛИ КУПИ НОВА? БЛАГОДАРАМ, ОД КОСТА РИКА.

 7.   Тони Велез dijo

  мојот клик е многу брз или понекогаш не работи, пред што ве молам, помогнете

 8.   Софија dijo

  Мојот проблем е што курсорот не се движи низ моето волшебно глувче, морам да го сторам тоа директно од мојот лаптоп. Но, смешно е што сите други функции на магичното глувче работат без проблем.

  Јас веќе ја проверив конфигурацијата од системските преференции на мојот компјутер и се чини дека сè е во ред, батерија, поврзување, функционалност, итн ... Јас едноставно не можам да го движам курсорот или да се поставам на нешто, затоа, со помош на магично глувче. Што ќе биде тоа?

 9.   Кике Карденас dijo

  Мојот глушец НЕ „прави ништо“ ... Го вклучив компјутерот и тој НЕ го забележа, го проверив глувчето и НЕ е вклучен, ги сменив батериите и сè уште не се вклучува „умре“. .. Што да правам, во овие случаи ???

 10.   РОЛАНДО КАБРЕРА dijo

  Мојот проблем е со USB глушец. Истата работа се случува, понекогаш се лепи или едноставно исчезнува, а потоа продолжува да работи. Ова не се случуваше порано, во истите апликации, така што нема никаква врска со апликацијата. Ниту тоа не е проблем со глувчето затоа што ако поврзам некој USB глушец, се случува истото. Смешно е што со блутут глушецот не се случува, работи без проблеми, но бидејќи користам Razer naga со 18 копчиња, не ми помага да го користам блутутот