Што да направите ако не видите датотека од iCloud Drive

icloud-погон

После многу истражувања на мрежата, дојдов до низата корисници на „Епл“ во која беше дадено решение за проблем што го имав со прикажување на одредени документи iCloud Drive. Проблемот што ќе го решиме денес се појавува ако користите iCloud Drive на вашиот Mac и креирајте папки во него од Пронаоѓачот.

Секој корисник на Mac кој одлучил лоцирајте ги вашите документи во iCloud Drive она што ќе сторивте е да ги копирате датотеките и папките и да ги залепите во iCloud Drive. Ако и вие сте го сториле тоа, сигурно ви се случува проблемот за кој ќе разговараме.

Кога корисник на компјутер или Mac генерира датотеки на нивниот компјутер, најнормално е што ако е умерено организирано, тие создаваат папки и подпапки на датотеки. Сега, ако сте решиле да ги лоцирате сите ваши датотеки во iCloud Drive, ќе мора да направите преструктуирање на папката пред да го сторите тоа, бидејќи, засега, системот iCloud Drive дозволува iOS уредите да читаат само едно ниво на папки.

icloud-drive-windows-mac-yosemite-0

Затоа, ако во папка имаме друга папка и во неа датотеки „Страници“, „Броеви“ или „Воведни клучеви“, датотеките во таа внатрешна папка нема да бидат видени на кој било начин. Haveе мора да ги отстраните датотеките во главната папка што треба да ги лоцира системот iOS.

Како што посочивме, ќе се соочите со овој проблем само ако преместите хиерархија на папки од Пронаоѓачот во iCloud Drive бидејќи ако внесете iOS уред и се обидувате да направите папка во друга, истиот систем нема да ви дозволи. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   AmstradUser dijo

  И, тоа е дека iCloud Drive е сè уште зелен, му недостасуваат многу основни опции на DropBox (пример за добра работа), покрај тоа што не може да пристапува до датотеките директно од iOS (иако со новата верзија што доаѓа ако ќе биде можно). Папките за споделување недостасуваат. Тоа е многу ограничена услуга за складирање облак, се надевам дека ќе се подобри во следните надградби.

 2.   Александар dijo

  Ви благодариме, како и секогаш за вашите придонеси!
  Го имам истиот проблем и не разбрав зошто?! До сега, секако.
  Чекај тогаш, многу ти благодарам!

 3.   Престани dijo

  Да видиме дали некому ќе се случи. iCloud ми кажува дека немам простор, дека можам да купам повеќе, но ако пристапам до папката со датотеки на мојот iPhone, тоа не ми покажува ништо, освен празната папка "Документи со читање"

 4.   зороастер dijo

  Имам верзија 10.3.4 на Apple i pad што ми ја даде Канаѓанец и ако иконата i cloud drive i автоматски се појави секогаш кога ќе го активирам мојот Apple id, но во нејзиниот, што е Apple i pad малку потенок ... не се појави неговиот i cloud drive затоа што ќе биде!

 5.   Ариела dijo

  Ја ставив мојата папка со документи во iCloud и сега не можам да видам ниту една од моите датотеки, сега разбирам благодарение на вашето објаснување, но не знам како да ги вратам моите датотеки. Ве молам, помогнете