Што да правите кога апликација на вашиот iPhone не реагира

Сигурно во повеќе од една прилика ви се случило, користејќи апликација на вашиот iPhone, да престане да реагира или да не работи правилно. Кога тоа ќе се случи со една или повеќе апликации, постојат неколку опции што можеме да ги искористиме за да се обидеме да го решиме проблемот. Следи, три различни начини да ја рестартирате апликацијата што не реагира.

Лесен начин да го надминете овој проблем е излез од апликацијата што ни дава проблеми и повторно ја отвора. За да го направите ова, притиснете го копчето Home двапати брзо, ова ќе го отвори приказот за повеќе задачи што ни покажува мали слики на екранот од апликациите што ги користевме неодамна. Ако не ја гледате апликацијата што ви задава проблеми на екранот, поминете надесно додека не ја пронајдете. Потоа, лизнете го нагоре со прстот и тој ќе исчезне, на овој начин апликацијата е целосно затворена.

Што да правите кога апликација на вашиот iPhone не реагира

Потоа, повторно притиснете го копчето Home или допрете на почетниот екран во мултитаскинг поглед и ќе се вратите на главниот екран. Пронајдете ја апликацијата и отворете ја повторно за да видите дали сега работи добро.

Во случај да имате неколку апликации кои работат побавно од нормалното и се сомневате дека проблемот не може да биде во овие апликации, туку во вашиот уред, повторете го вашиот iPhone. Заклучете го, а потоа исклучете го со притискање и држење на копчето Sleep / Wake и потоа лизгачот за да се исклучи. Повторно притиснете го копчето Спиење / Разбуди се додека не се појави логото на Apple на екранот за повторно да го вклучите телефонот.

Ако после сето ова апликацијата сè уште не работи, можеби ќе треба отстранете ја и инсталирајте ја повторно. Пред да го направите ова, имајте во предвид дека со некои апликации може да ги изгубите сите зачувани податоци, како што се нивоата завршени во играта. Со други апликации, како што е Фејсбук, само треба да се поврзете повторно.

За да отстраните апликација, притиснете и задржете ја иконата на апликацијата на почетниот екран додека не почне да „танцува“. Кликнете на „X“ што ќе го видите на аголот од иконата на апликацијата што сакате да ја избришете (запомнете дека нема да можете да го направите ова со домашните апликации на iPhone како што се Време, Акции, итн.) и потврди. Притиснете го копчето Дома за да се вратите на нормалниот екран.

Што да правите кога апликација на вашиот iPhone не реагира

За повторно преземање апликација, отворете ја апликацијата од App Store и побарајте ја апликацијата со кликнување на иконата за пребарување. Или одете во делот Ажурирања -> Купено. Скролувајте надолу додека не ја пронајдете апликацијата и кликнете на иконата во облик на облак за да ја преземете и инсталирате апликацијата повторно на вашиот iPhone. Ако станува збор за платена апликација, не грижете се, нема да мора повторно да плаќате за неа, сè додека ја користите истата сметка како и App Store.

Снимка на екранот 2016-01-27 во 16.47.15 часот

Запомнете дека во нашиот дел Упатства Имате на располагање огромна разновидност на совети и трикови за сите ваши уреди, опрема и услуги на Apple.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.