Што да правам со заклучена SIM на iPhone?

СИМ-картичката е заклучена на iPhone

Многупати обично ја блокираме SIM-картичката на нашиот паметен телефон, било да е тоа iPhone или уред со оперативен систем Андроид. Поради таа причина, ако поседувате iPhone, ќе ви кажеме што да правите со еден. SIM заклучена iPhone

Постојат различни причини зошто SIM-картичката на iPhone може да се заклучи. На пример, може да има договорен проблем со тековната SIM-картичка и мобилниот оператор или iPhone е заклучен на друга мрежа од вашата SIM.

Една од најчестите причини е да внесете погрешен ПИН. Ако ова е последното сценарио, ќе се појави порака на која ќе пишува „СИМ е блокирана“, а ќе треба само да внесете точниот PIN, но многу корисници го забораваат.

Поради ова, ќе ви посочиме што мора да направите за да ја отклучите SIM-картичката на вашиот iPhone без премногу проблеми.

Фактори што треба да се земат предвид пред да се отклучи SIM-картичката

Пред да продолжите да се занимавате со а SIM заклучена на iPhone, Важно е да се земе предвид дека има неколку барања што треба да се исполнат. Ако ги следите до буква, Ќе можете успешно да ја отклучите SIM-картичката. 

Еве што треба да направите:

 • Ајфонот Мора да имате наполнета батерија. 
 • Мора да имате кабел со Lightning конектор.
 • Ако имате Mac компјутер, процесот ќе биде полесен, бидејќи можете направете ја врската со вашиот iPhone. 
 • Има случаи во кои iPhone мора да има Jailbreak за да постигнете отклучување на SIM-картичката. 

Методи за отклучување на SIM-картичката на iPhone

Ќе имате на располагање неколку методи за отклучување на SIM-картичката на вашиот iPhone, а ние ќе ви објасниме секој од нив.

Со отклучувач на SIM

Најлесен начин да се направи процесот ќе биде со користење на апликација специјално за отстранување на заклучувањето на SIM од iPhone. Еден од најефикасните е iMyFone iBypasser. Првото нешто што треба да направите:

 

СИМ-картичката е заклучена на iPhone

 • Преземете ја апликацијата од следнава врска.
 • Откако ќе се инсталира на вашиот Mac, продолжете со отворање на програмата. Функцијата за која ве интересира е таа што вели „Отстранете го заклучувањето на SIM-картичката на iPhone„. Потоа поврзете го мобилниот со USB-кабелот на вашиот компјутер и кликнете на «Започнете“.
 • Префрлете се во режим DFU следејќи ги чекорите што програмата ги објаснува на екранот.
 • Ќе треба да почекате да се изврши џеилбрејкот, бидејќи е крајно неопходно да се отклучи SIM-картичката. 
 • Откако ќе заврши Jailbreak-от, податоците на вашиот iPhone ќе се појават на екранот (IMEI, верзија на оперативниот систем, модел на iPhone итн.).
 • Потврдете дека се точни и кликнете на «почнете да прескокнувате".

Сега мора да почекате да заврши процесот. Што треба да направите следно ќе биде да поставите нова сметка на Apple ID. 

Внесување на PUK кодот

PUK кодот се заснова на серија броеви дека кога ќе се внесат во заклучениот екран на SIM, ќе ви овозможи да го отклучите уредот.

Има вкупно 8 цифри, но нема да можете да се обидете да ги погодите, бидејќи тие варираат премногу. Сепак, постојат неколку начини да го дознаете вашиот PUK, како на пр Побарајте го оригиналниот SIM пакет. 

Вашиот PUK код ќе биде отпечатен на пакетот во кој дојде SIM-картичката. Иако ова исто така ќе зависи начинот на кој работи операторот на вашата моментална SIM-картичка, но вистината е дека е многу вообичаено PUK-кодовите да се рефлектираат некаде во оригиналниот пакет.

Дополнително, кога имате а СИМ-картичката е заклучена на iPhone и сакате да го дознаете вашиот PUK, можете да прибегнете кон контактирајте со телефонскиот оператор. Тие ќе побараат од вас да го потврдите вашиот идентитет преку неколку прашања, а вие можете да побарате да го наведат кодот PUK.

Некои алтернативи се најавете се на порталот за клиенти од веб-страницата на операторот. На овие страници ќе најдете секакви податоци поврзани со вашата SIM-картичка и нејзините услуги, вклучувајќи го и PUK кодот. 

Начини за оневозможување на PIN за SIM на iPhone

Ако сакате деактивирајте го SIM PIN-от на вашиот iPhone, се што треба да направите е:

Што да направите со заклучена SIM на iPhone

 • Внесете го делот "конфигурација» од вашиот iPhone.
 • Потоа одете на «СИН-ПИН-код".
 • Сега ќе забележите а лизгач, што е опцијата што ќе ви овозможи да го вклучите или исклучите PIN-от.
 • Лизгајте го панелот налево за да го завршите деактивирањето.
 • За да го потврдите дејството, ќе треба да го внесете тековниот ПИН-код. 

Во случај да сакате повторно да го активирате PIN-кодот на SIM-картичката, ќе мора да ги повторите чекорите, но наместо тоа, ќе треба да го лизнете панелот надесно за повторно да го вклучите PIN-от.

Како можете да видите, да имате а СИМ-картичката е заклучена на iPhone тоа не е причина за загриженост. Вие само треба да ги следите упатствата објаснети во нашата објава и ако ви требаат повеќе упатства за уредите на Apple, Имаме содржина што ќе ви биде корисна. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.