Прелистувач за Mac

Најдобар прелистувач за Mac

Дали го барате најдобар прелистувач за Mac? Во моментов на пазарот можеме да најдеме голем број прелистувачи компатибилни со OS X. Повеќето корисници користат Safari бидејќи е инсталиран природно и е оној што нуди најдобра интеграција со целиот систем. И покрај тоа, сè уште има голем дел од корисниците кои го мразат Safari до истиот степен како што корисниците на Windows го штетуваат Интернет експлорерот, па затоа ви нудиме список на топ 10 прелистувачи за Mac.

На пазарот можеме да најдеме голем број прелистувачи кои се дизајнирани да работат со десктоп оперативниот систем на Apple, иако нивниот број е нешто помал, се разбира ако го споредиме со бројот на прелистувачи компатибилни со Виндоус. Но, и покрај тоа, во оваа статија ние ќе ви ги покажеме најдобрите прелистувачи за Mac кои ќе служат како алтернативи за најпопуларните прелистувачи како што се Safari, Firefox, Chrome, Opera ...

Оваа листа на најдобри прелистувачи за Mac и OS X ја правам земајќи ги предвид моите преференции и се обидувам објасни ги причините кои ме натераа да ги класифицирам по следниот редослед. Се надеваме дека откако ќе го прочитате објавувањето, можете да го изберете најдобриот прелистувач за Mac или оној што најдобро одговара на вашите потреби.

Safari, најдобриот прелистувач за Mac за многумина

Сафари за Мек

Лично, ако сте и корисник на iPhone, iPad или iPod touch, Safari е најдобриот прелистувач за Mac што можете да го користите. Синхронизација помеѓу придружните уреди истата сметка ни овозможува да ги консултираме обележувачите, па дури и историјата на нашиот MAC од кој било iPhone, iPad или iPod Touch. Покрај тоа, синхронизацијата на копчињата и имињата на корисниците преку iCloud Keychain ја прави најбезбедна и најлесна опција да ги имаме при рака сите наши податоци каде и да сме.

Поврзана статија:
Проблеми со Bluetooth-врската на вашиот Mac?

Safari работи доволно брзо за да не размислувате да користите друг прелистувач за кој теоретски тврди дека е. Safari е дизајниран од истите развивачи како и OS X, па затоа е подобра оптимизација со целиот систем и различните веб-страници до кои можеме да пристапиме тешко се победуваат. Покрај тоа, тие исто така ни овозможуваат да ја додадеме непарната екстензија на прелистувачот, така што изговорот дека Хром е подобар во таа смисла е целосно апсурден.

Firefox

Firefox за Mac

И покрај бавниот раст што го доживува Firefox, овој прелистувач за Mac е сè уште еден од најдобрите за OS X по Safari, што доаѓа инсталирано природно. Firefox отсекогаш се карактеризирал со тоа што се обидува да го заштити прегледувањето на корисникот што е можно повеќе, блокирајќи, во рамките на своите можности, секаков вид пристап до нашиот MAC преку него. Друга предност што ни ја нуди Firefox е нејзината независност и приватноста што ни ги нуди при прелистување, особено во типични веб-страници како што е Амазон, кои ги следат нашите колачиња за да знаат што бараме и по кои цени претходно ги најдовме.

Терминал
Поврзана статија:
Како да го отворите Терминалот на Mac

Една од карактеристиките што го прави еден од најдобрите прелистувачи за Mac е можност за додавање на каков било вид на наставка. Всушност, има многу од нив што се достапни само за Firefox без да го најдат својот колега на други платформи, како што е Chrome. Благодарение на синхронизацијата помеѓу уредите со Firefox, ние исто така можеме да ги имаме сите наши обележувачи и лозинки на сите уреди каде што исто така имаме инсталирано Firefox, било да се тоа Windows, Android, Linux ...

Преземете го Firefox бесплатно.

Chrome

Хром за Mac

До релативно неодамна, прелистувачот отсекогаш бил црна овца на лаптопите Mac. Големата потрошувачка на целиот екосистем на апликации со кои секогаш е поврзан (Hangouts, Google Drive ...) го направи овој прелистувач вистинска главоболка за нашата батерија MacBook. Не беше важно која страница сте ја посетиле и дали содржи Flash или не, theубителите на нашиот MacBook секогаш се претвораа во целосна моќност без очигледна причина, па затоа неговата употреба е значително намалена во лаптопите на Apple, не толку во Mac. е споредно бидејќи знаеме дека нема да останеме без батерија.

За среќа, најновата верзија на Chrome за OS X го реши овој проблем и брзината на theубителите на нашиот MacBook остана на соодветно ниво, како и потрошувачката на батерија, но за многу корисници беше предоцна и Chrome не ги газеше повторно нивните лаптопи . Chrome, како и Firefox, ни нуди синхронизација на обележувачи помеѓу различни уреди и лозинки, што ја прави неговата употреба многу поудобна без да мора да ги запишувате лозинките за да ги носите. Понатаму, продавницата за апликации и проширувања ни нуди голем број додатоци за нашиот прелистувач, додатоци кои понекогаш можат да бидат контрапродуктивни бидејќи зафаќаат голем дел од ресурсите на нашиот Mac.

Преземете го Chrome бесплатно.

Tor

Прелистувач Tor за Mac

Додека не беа објавени откритијата на Сноуден и методите што ги користеа сите влади, не само Северноамериканците, за да ги шпионираат своите граѓани, многу корисници се префрлија на прелистувачот Тор. да не остави трага од вашите пребарувања и да биде под влијание на резултатите од пребарувањето врз основа на вашата локација (IP).

Tor се базира на Firefox кој исто така ни овозможува да го прилагодиме овој прелистувач скоро до максимум. Многу е веројатно дека кога посетувате веб-страници кои имаат премногу рекламирање и елементи што ја следат нашата активност, прелистувачот нема да работи правилно, што ќе не присили да деактивираме одредени аспекти на конфигурацијата. Овој прелистувач за Mac е идеален за тролови, оние корисници кои сакаат да создаваат полемики на веб-страниците што ги посетуваат и кои обично се секогаш блокирани преку IP.

Tor е достапен бесплатно за преземање.

Опера

Опера за Mac

Лично, јас сум еден од корисниците што го мислат тоа Опера не успеа да се прилагоди на моменталното време и на крајот заврши со многу ниски кориснички такси во споредба со претходните години. Недостатокот на опции за конфигурација, покрај понекогаш грубата работа, ја натера јавноста да престане да ја користи.

Opera исто така ни овозможува да инсталираме екстензии за да ја прилагодиме нашата навигација и минимални барања за да функционираат правилно, тие се многу ниски. Добра опција за помалку моќна опрема.

Opera е достапна бесплатно за преземање.

Мактон

Прелистувач Maxthon за Mac

Maxthon е добра алтернатива ако сакате да пробате друг прелистувач. Не ни нуди ништо необично, што ни овозможува да ги синхронизираме податоците за прелистување со други уреди, да складираме лозинки, полиња за автоматско пополнување ... Проблемот со екстензии не работи како што треба бидејќи ни овозможува да инсталираме само неколку продавници на Firefox и Chrome. Онаму каде што овој прелистувач навистина се издвојува е во барањата потребни за да функционира, бидејќи за разлика од Chrome во лошите времиња, Maxthon не бара многу барања од нашиот Mac.

Maxthon е достапен за преземање бесплатно преку продавницата за апликации Mac.

Веб прелистувач Maxthon (врска на AppStore)
Веб прелистувач Maxthonслободен

Прелистувач на факели

Прелистувач на факели

Прелистувач заснован на хром, исто како и Chrome. Ова е најдобар прелистувач за Mac што можеме да го најдеме за потрошувачка на видеа и музика, но работи особено кога се фокусираме на пуштање музика преку прелистувачот. Исто така, ни овозможува да ги преземаме видеата што ги репродуцираме во прелистувачот, без да инсталираме некоја друга екстензија како да се случува во Chrome. Интегрира и идеален менаџер на торенти за loversубителите на преземања. Бидејќи се заснова на Chromium, Torch дозволува инсталирање на сите додатоци достапни на Web Chrome Store.

Употребата на екстензии, како што коментирав погоре, мора да се изврши во умерени количини или во спротивно можеме да го претвориме прелистувачот во тешко мазјо за движење на кој било Mac, без оглед на неговата конфигурација. Известувања за факел особено кога додаваме повеќе од четири екстензии. Прелистувачот на допир е достапен за преземање бесплатно.

лажни

Фајк е прелистувач за Mac кој ја олеснува автоматизацијата. Fake ни овозможува да ги влечеме дејствата на прелистувачот за да создадеме графички процеси на работа без потреба од човечки интерфејс. Создадените работни текови можат да бидат зачувани и споделени со повеќе корисници. Fake е инспириран од Automator од OS X и е совршена комбинација на Safari и Automator што ни овозможува брзо и удобно комуницирање со Интернет.

Лажната е идеална за напредни корисници, бидејќи тоа ќе им овозможи автоматизирајте ги задачите при пополнување долги форми и снимање на слики. Сите карактеристики на автоматизација на Фајк се напојуваат со природната алатка за скриптирање Mac OS X AppleScript, овозможувајќи автоматско скриптирање да се додаде на другите вообичаени задачи на командната линија.

Овој прелистувач, што е толку специфичен, не е достапно бесплатно, со цена од 29,95 долари, но можеме преземете бесплатна верзија да се види и тестира неговото работење.

Прелистувач Yandex

Прелистувач Yandex за Mac

Јандекс, со руско потекло, е прелистувач на рускиот гигант за пребарување Јандекс, тие не се потрудија да го сменат името како што тоа го направи Гугл, повикувајќи го својот прелистувач Хром. Yandex е познат по тоа што е еден од најбрзите прелистувачи за Mac што можеме да го најдеме на пазарот, нè штити од опасни веб-страници кои содржат малициозен софтвер и исто така нè штити и информира кога ќе се поврземе со јавна Wi-Fi мрежа, така што ќе се грижиме за информациите што ги внесуваме.

Во врска со прилагодувањето, Yandex ни овозможува да ја прилагодиме позадината на прелистувачот да го прилагодиме на нашите вкусови, нешто што многу малку прелистувачи можат моментално да го понудат. Како и многу други прелистувачи, тоа исто така ни нуди можност да го синхронизираме нашиот прелистувач и да ги најавуваме податоците со други уреди, бидејќи Yandex е исто така достапен за iOS и Android.

Yandex е достапен за преземање бесплатно.

Прелистувач Слејпнир

Sleipnir прелистувач за Mac

Инвеститорот на Sleipnir Browser тврди дека тие го создале овој прелистувач на сликата и подобието како би сакале дека тоа е вашиот омилен прелистувач, сликички од страниците со вистинска големина што може да се видат без да ги оставите нашите очи, полиња за пребарување со опции, лесно да го пронајдете отвореното јазиче што ви треба во тој момент ...

Слајпнир е дизајниран да може контролирајте навигација преку гестови на патеката или магичното глувче, оставајќи ги настрана типичните движења нагоре и надолу за движење низ страницата што ја посетуваме. Има кратенки за тастатура за забрзување на навигацијата, така што глувчето не е ни потребно за да може удобно да навигира. Овој прелистувач ни нуди можност за отворање на 100 различни јазичиња, тоа е ако перформансите додека ги отворате јазичињата значително се намалуваат.

Слејпнир (врска со AppStore)
Слејпнирслободен

Вивалди

„Вивалди“ е еден од најновите прелистувачи на Мек, сепак, има долгогодишно искуство бидејќи е развиено од компанијата Вивалди технолоџис, создадено од основачот и поранешен извршен директор на „Опера“ (прелистувач што веќе го видовме погоре ) Јон Стивенсон фон Тецхнер.

Тоа е бесплатен прелистувач со „реакционерен“ допир бидејќи се јавува како реакција на преминот што го направи Опера од Престо на Блинк, па оттука и неговото сегашно мото е „Прелистувач за нашите пријатели“.

„Вивалди“ е веб прелистувач за Mac дизајниран за оние корисници кои поминуваат многу часови на прелистување на мрежата, затоа се дефинира како „Личен, корисен и флексибилен”, А вистината е дека е така. На пример, можете изберете ја локацијата на јазичињата на врвот, на дното или на една од страните, па дури и можете да одлучите за локација на лентата за адреси. Покрај тоа, можете исто така прилагодете ги гестовите со глувчето, изгледот, кратенки на тастатура и многу повеќе.

Меѓу неговите најистакнати функции и карактеристики можеме да истакнеме дека тој нуди една од најмоќните историски навигации со статистика за употреба што се презентирани на високо визуелен начин, можност за лесно пребарување веб-страници и наоѓање врски и многу повеќе. Исто така, има корисно панел за белешки каде што можете да го залепите текстот што ве интересира најмногу, да додадете врска, па дури и слики, моќен менаџер за обележувачи што ќе ја олесни неговата употреба без оглед на количината, функцијата "Редење на јазичиња", итн.

Можете да го преземете Вивалди за Mac целосно бесплатно на својата официјална веб-страница.

Рокмелт, прелистувачот на социјалните медиуми

РокМелт

„RockMelt“ е прелистувач за Mac специјално дизајниран за оние корисници кои многу пребаруваат низ своите социјални мрежи, особено на FaceBook. Врз основа на прелистувачот на Google Chrome, RockMelt ја има предноста интеграција на социјалните медиуми и специјални контроли за да ги имате вашите пријатели „затворени“ 24 часа на ден. Вклучува и а лента за разговор, можност за додавање на социјални мрежи, ажурирање на вашиот статус директно од неговите просторни контроли и многу повеќе.

Како што рековме, тој е прелистувач базиран на Chrome, така што ги вклучува сите моќ, перформанси и функции на истиот, со предност што ги имате интегрирани вашите социјални мрежи.

Можете да преземете RockMelt за Mac бесплатно овде.

Стадо

Стадо

„Flock“ е веб прелистувач дизајниран за повеќе платформи, вклучително и Mac на Apple. Како графички мотор користи Gecko, што е иста како онаа што се користи во Mozilla Firefox, а неговата предност или најистакната карактеристика е моќна интеграција со важни услуги како што се Facebook, Twitter, Flickr или YouTube. На овој начин, корисниците на Флок можат да се пофалат со брз и директен пристап до која било од овие услуги.

Друга од неговите извонредни карактеристики е стадо странична лента, толку многу што може да се дефинира како главен столб на овој веб прелистувач. Тоа е простор од кој корисниците имаат директен пристап до нивните RSS-доводи и нивните Омилени.

Но, не е сè затоа што Флок исто така има:

 • Способност да пишувате нови објави на блогови и веб-страници во WordPress, Livejournal или Blogger, дури и ако не сте поврзани на Интернет во тоа време.
 • Моќен таблата со исечоциОн-лајн каде што можете да зачувувате текстови, врски, слики што се релевантни за да ги консултирате или да ги користите подоцна.
 • Опција за напојување споделување фотографии на Facebook или Flickr без да мора да го напуштите прелистувачот.

Можете да го преземете веб прелистувачот Flock бесплатно овде.

Тука имате добра низа алтернативи кога пребарувате на веб стандард, што Apple ги вклучува во своите Mac компјутери, од некои престижни и популарни како Firefox, Chrome или Opera, до други помалку познати, но со минималистички дизајн, интуитивен и полн со функции , моќ и перформанси, како Вивалди или Тор. Сега избирате, кој од нив избирате?

Пред неколку години имавме поголема разновидност, но многу прелистувачи престанаа да се ажурираат Камино, други сакаат Рокмелт е купена од Yahoo, Стадо Ги менува своите стратешки цели и не знаеме и дали ќе се врати со прелистувачот за Mac. Прелистувач за изгрејсонце директно престана да постои и во моментов нема веб-страница.

Дали би додале повеќе на оваа листа? Што е за вас најдобар прелистувач за Mac?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Соломон dijo

  Лично, испробав неколку прелистувачи на мојот MacBook Air, оној што најмногу го привлече вниманието беше Кром поради неговиот превод, но многу наскоро морав да се вратам во Сафари, заради гестовите што повеќето Кром ги нема.

  1.    Мигел Анхел Јункос dijo

   Целосно се согласувам. Хром е супериорен во многу нешта, но вградените гестови со повеќе допири на Сафари се бесценети. Обожавам да трчам два прста на патеката за да се вратам назад, на пример.

   1.    твојот мртов dijo

    Од денес, одликата е достапна и хромот го надмина сафари на мак. Theелката го надмина зајакот.

 2.   Јован dijo

  Јас користам Firefox и Thunderbird за е-пошта на Mac и исто така на компјутер. Единственото место што го користам Safari е со iPad. Причини? Доверба, безбедност, прилагодување. Не верувам во ништо, но ништо во врска со Chrome или Big Brother Google и неговата желба да зафати повеќе податоци без да знаете вие.

 3.   Чафиќ БГ (@chaficbaw) dijo

  Можеби некој би можел да работи малку побрзо од друг, но употребата на „гестови“ со trackpad не е ништо друго, најдобро искуство во прелистување. поздрав благодарам за забелешката.

 4.   наталицио dijo

  дали можете да го инсталирате рускиот прелистувач Спутник на Mac?

 5.   кририебар dijo

  Здраво, имам едно прашање. Chrome веќе не се ажурира за мојот Mac, така што има многу страници што не можам да ги внесам. Мојот оперативен систем е како што следува: OS X 10.8.5. Нема да ми дозволи да го ажурирам, или инсталирам Firefox ... И не знам зошто Safari не работи ниту за мене! 🙁

  1.    ane dijo

   Точно истото ми се случува и не знам како да го поправам, успеавте ли да направите нешто? поздрав

 6.   Никол dijo

  Здраво!
  Дали знаете дали има мета-пребарувач компатибилен со Mac?

 7.   Пепонет dijo

  Firefox Quantum (верзија 57) засекогаш!

 8.   Ана Свон dijo

  Повеќе не можам да отворам многу страници на мојот Mac отколку порано и имам сафари, што можам да направам?

 9.   Јоланда dijo

  Не знаев неколку од списокот, ќе мора да ги испробам бидејќи не го сакам Сафари како порано ...
  Ако сакате повеќе информации, постои друга веб-страница со многу корисни написи што зборуваат за ова. http://www.descargarotrosnavegadores.com
  Се надевам дека некој друг ќе ви помогне, благодарам и со почит!