Што е ново во macOS Ventura

Вентура

Пред само неколку часа презентација воведна недела на WWDC 22. А како би можело да биде поинаку, Apple го претстави овогодинешниот нов софтвер за Mac: macOS Ventura.

Нова верзија (број 13) на оперативниот систем за компјутерите на Apple наполнета со многу интересни нови функции. Да видиме што објасни Крег Федериги во врска со новото macOS Ventura.

Попладнево беше претставен број на верзија 13 на софтверот Mac: macOS Ventura. Нов macOS кој ќе го има вообичаениот тајминг на секоја година: Денес е претставена и објавена првата бета верзија за програмерите, во текот на следните неколку месеци ќе бидат објавени последователните бета-верзии за нив, а наесен финалната верзија ќе биде достапна за Сите корисници. Да ги видиме главните новитети што ги носи

Менаџер на сцена

Корисниците на Mac имаат тенденција да работат на повеќе апликации и датотеки истовремено, што доведува до отворање на многу прозорци на моменти. Можете да ја користите контролата на мисијата за да ги нарачате вашите прозорци, но понекогаш сè уште е проблем да го пронајдете оној што ви треба на брз начин. Нови Менаџер на сцена Ќе ви помогне да го контролирате тој „хаос“ што може да го имате со многу отворени прозорци.

Менаџерот на сцена може да се активира во Контролен центар и го поставува активниот прозорец во центарот на екранот, со серија сликички на другите прозорци распоредени во вертикален ред на едната страна. Со кликнување на сликичка се преместува отворениот прозорец во редот со сликички, а прозорецот што го кликнавте го зазема централното место.

Ако имате група на прозорци кои одат заедно за дадена задача на која работите, можете да ги повлечете сликичките до центарот на екранот и да креирате групација. Можете исто така да влечете датотеки од работната површина на сликичка на апликација за да ги отворите во таа конкретна апликација.

Менаџер на сцена

Со Stage Manager ќе можете подобро да ги контролирате отворените прозорци.

iCloud споделена библиотека со фотографии

La iCloud споделена библиотека со фотографии е уште еден од новитетите што Apple ги воведува во macOS Ventura. Сега можете да креирате збирка со фотографии и да ја споделите со најмногу шест членови на семејството за да создадете заедничка колекција на фотографии.

Членовите на тоа семејство можат да изберат кои фотографии и видеа да ги додадат во колекцијата, да одлучат да ги споделат сите фотографии и видеа што ги прават и да уредуваат и бришат ставки. Апликацијата Photos ќе дава предлози за тоа кои фотографии да се додадат во колекција врз основа на членовите на групата.

Користете ја камерата на вашиот iPhone со Mac

Apple одлично знае дека слабата точка на Mac е нивната предна камера. За да ја намалите нејзината големина на минимум, мора да го жртвувате и квалитетот на сликата. за да се спротивставите, со macOS Ventura ви дава можност да користете ги вашите камери на iPhone. Но, за да ја користите оваа функција, потребен ви е iPhone 11 или понова верзија со iOS 16.

Континуитетната камера е како универзалниот далечински управувач, со тоа што можете да монтирате iPhone на екранот на вашиот Mac, со специјална монтажа, а macOS Ventura автоматски го открива уредот и безжично се поврзува со него. Потоа можете да ја користите моќната камера на iPhone во FaceTime и други апликации кои ја поддржуваат таа функција.

Студио светло има функции како Централна сцена (што ве држи во центарот на сликата) и режим на портрет. Исто така, Studio Light го користи блицот на iPhone за да обезбеди подобро осветлување, а новиот приказ на работната површина создава приказ со две слики, еден од личноста и еден од горниот дел на работната маса пред Mac. Studio Light бара iPhone 12 или подоцна со iOS 16.

Студио светло

Со Studio Light можете да ги користите камерите на вашиот iPhone на Mac.

Копчиња за пристап во Safari

Кориснички клучеви е функција на Safari која во основа ви овозможува да користите Touch ID наместо лозинка за веб-локација. Се создава уникатен дигитален клуч за конкретната локација на која сакате да пристапите, а кога сакате да се најавите, зачуваниот клуч се испраќа на веб и ве автентицира со користење на Touch ID на Mac или Face ID на iPhone или iPad.

Според Apple, овие клучеви не можат да бидат хакирани, бидејќи не се зачувани на ниту еден сервер. остануваат складирани на уредот, за поголема безбедност.

Оние од Купертино исто така објаснија дека работат со Алијанца ФИДО за да бидете сигурни дека клучевите за пристап работат на уреди кои не се на Apple. (Поконкретно, имплементацијата на Passkey Apple на стандардот за автентикација без лозинка FIDO.)

Подобрувања на рефлекторите

Центарот на вниманието, вграденото пребарување за macOS, има рафиниран интерфејс за да биде поконзистентен на вашите платформи. Сега е време за ажурирање, со многу интересни нови функции.

Брз поглед, функцијата што обезбедува одличен преглед на слика, конечно функционира во Spotlight за да можете да пребарувате медиуми во вашата библиотека на фотографии. Spotlight ќе го поддржи и постоечкиот Live Text, овозможувајќи им на корисниците да бараат текст во слика. Дејствата сега се поддржани во Spotlight, така што можете да го користите Spotlight за да започнете тајмер, да извршите кратенка или да креирате документ.

Ова се главните новитети кои ни беа објаснети попладнево Тим Кук и вашиот тим. но сигурно има уште многу што програмерите ќе ги откријат малку по малку додека ги тестираат првите бета-верзии на macOS Ventura. Ќе бидеме на чекање.

Triple-A игри

Resident Evil

Capcom го претстави своето Resident Evil Village за macOS.

Со појавувањето на M1, а сега и на M2 процесорите, графичката моќ на Mac е значително зголемена, а Apple сака да ја подобри и да понуди квалитет и уникатно искуство за играње за корисниците кои сакаат да играат. И за да им помогне на развивачите на видео игри, лансираше нова верзија на својата платформа за програмирање игри. графика со високи перформанси.

Новата верзија на Metal 3 им нуди на програмерите можност да достигнат импресивно ниво на квалитет во видео игрите со поголем реализам и подетални текстури. Како доказ за ова, Capcom ќе ја објави својата следна игра за macOS, Resident Evil: село.

компатибилност

Apple исто така прецизираше кои уреди ќе бидат компатибилни со новиот macOS 13 Ventura: iMac 2017 па натаму, Mac Pro 2019 па натаму, iMac Pro 2017 па натаму, Mac mini 2018 па натаму, MacBook Air 2018 па натаму, MacBook 2017 навака и MacBook Pro2017 успех. .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.