Што е AirDrop и како функционира?

AirDrop

Ако штотуку пристигнавте во екосистемот на Apple и сè уште не знаете што е капка воздух, во оваа статија ви објаснуваме. Покрај тоа, ние исто така ќе ви покажеме како функционира и кои се најдобрите алтернативи за Windows.

AirDrop е комерцијална услуга на Apple која дозволува Брзо префрлајте датотеки помеѓу iPhone, iPad, iPod и Mac. Бидејќи е комерцијален сервис на Apple, тој не е надвор од неговиот екосистем, така што нема да можете да го користите со компјутер со Windows или уред со Android.

Компанијата од Купертино ја лансираше оваа нова функционалност во 2011 година, така што е достапни на повеќето мобилни уреди и Mac кои сè уште работат, дури и ако не се ажурирани на најновата верзија.

Минимални барања за AirDrop

За да се користи AirDrop за споделување каков било тип на датотека помеѓу iPhone, iPad, iPod и Mac, мобилниот уред мора да се управува, барем од iOS 8 и Mac од OS X 10.0 Yosemite и бидете еден од следните уреди.

 • iPhone 5 или понова верзија
 • iPad 4-та генерација или понова и iPad mini 1-ва генерација или понова.
 • iPad Pro 1-ва генерација или понова
 • iPod Touch 5-та генерација или понова
 • MacBook Air од средината на 2012 година или подоцна
 • MacBook Pro од средината на 2012 година или подоцна
 • iMac од средината на 2012 година или подоцна
 • Mac Mini од средината на 2012 година или подоцна
 • Mac Pro од средината на 2013 година или подоцна

Иако Apple ја претстави технологијата AirDrop во 2011 година, оваа функција не беше ограничена само на опремата што излезе на пазарот од таа година.

Достапно е и на следните Mac но со macOS 10.7 наваму, иако само за споделување содржина со други Mac компјутери.

 • Сите добрите страни на MacBook доцна 2008 или подоцна, освен 17-инчниот MacBook Pro на крајот на 2008 година
 • MacBook Air од крајот на 2010 година или подоцна
 • MacBooks од крајот на 2008 година или подоцна, освен белиот MacBook Pro (крајот на 2008 година)
 • iMac од почетокот на 2009 година или подоцна
 • Mac mini од средината на 2010 година или подоцна
 • Mac Pro од почетокот на 2009 година (модел со картичка AirPort Extreme) или средината на 2010 година
 • iMac Pro (сите модели)

Ако вашиот компјутер е меѓу моделите кои Apple беше лансиран на пазарот од 2008 до 2011 година, ќе можете да користите само AirDrop за споделување датотеки помеѓу тие модели на Mac.

Нема да можете да го користите за споделување или примање датотеки од компатибилен iPhone, iPad или iPod touch.

Ако со вашиот iPhone или iPad управува iOS 7 Може да ја користите оваа функционалност за споделување содржина помеѓу уреди само доколку е еден од следниве модели:

 • iPhone 5 или понова верзија.
 • iPad 4-та генерација или понова и iPad Mini 1-ва генерација или понова
 • iPad Pro 1-ва генерација или понова
 • iPod Touch 5-та генерација или понова

Што можеме да направиме со AirDrop

Технологијата за пренос AirDrop на Apple ни овозможува праќајте секаков вид содржина помеѓу уредите од Apple компатибилен. Со AirDrop можеме да споделуваме слики, видеа, контакти од именикот, лозинки...

Како работи AirDrop

AirDrop користи и Wi-Fi и Bluetooth конекција да воспостави комуникација помеѓу уредите преку воспоставување врска со TLS шифрирање.

Технологијата која ни овозможува користете AirDrop, не бара интернет-врска ниту за уредот што ги споделува ниту за оној што ги прима датотеките.

Како да поставите AirDrop

Конфигурирајте го AirDop

AirDrop не ни дозволува да ја конфигурираме неговата работа. Единствената опција за конфигурација (да ја наречеме некако) е да го поставите нејзиниот опсег.

Apple им овозможува на корисниците да бидат видливи и да примаат датотеки од:

 • Сите. Ако го поставиме AirDrop на Сите, секој околу нас може да ни испрати секаков тип на датотека. Друга работа е што се согласуваме да ја добиеме.
 • Само контакти. Ако ја избереме оваа опција, само контактите што ги имаме во агендата ќе можат да не најдат меѓу уредите на кои можеме да испраќаме датотеки преку AirDrop.
 • Приемот е оневозможен. Со избирање на оваа опција, ќе го оневозможиме AirDrop на нашиот уред.

La Поставки за AirDrop на iPhone и iPad, се наоѓа во патеката Поставки > Општо > AirDrop.

до конфигурирајте како работи AirDrop на Mac, мора да пристапиме до System Preferences> Dock Menu Bar> AirDop и да го активираме Show in menu bar.

Тогаш кликнете на копчето AirDrop во лентата со мени и утврдуваме дали сакаме да биде во функција, достапно само за контакти или за секого.

Како да споделувате датотеки користејќи AirDrop

Споделете датотеки помеѓу iPhone и Mac со AirDrop

Испратете фотографии на Mac

до префрлете фотографии на Mac o кој било друг тип на датотека на Mac, ние мора да ги извршиме чекорите што ќе ви ги покажам подолу:

 • Првото нешто што мора да направиме е да одиме до апликацијата каде што се наоѓа датотеката што сакаме да ја споделиме.
 • Тогаш Го избираме и кликнуваме на копчето Сподели. Ако е датотека, ја држиме притиснато додека не се прикаже менито со опции каде што треба да избереме удел.
 • Во следниот чекор, доколку уредот на кој сакаме да го испратиме не се прикажува автоматски, кликнете на AirDrop и чекаме да се појави.
  • Ако не се појави, мораме да провериме и во рамките на опциите за конфигурација не ја имате избрано опцијата Рецепција деактивирана.
 • Кога ќе се прикаже уредот на кој сакаме да ја испратиме датотеката, кликнуваме на неа.

Ако ова е првпат да ставаме датотека AirDroped на тој уред, треба да го направиме тоа потврди дека сакаме да примаме содржина од тој уред.

Споделете датотеки помеѓу Mac и iPhone со AirDop

Ако сакате да споделувате слики, видеа или кој било друг тип на датотека од Mac до iPhone или iPad, мора да ги извршите чекорите што ви ги прикажувам подолу:

Испратете датотека од Mac на iPhone со AirDrop

 • Одиме до датотеката што сакаме да ја споделиме и кликнете на десното копче на глувчето.
 • Следно, одиме во менито удел и ние избираме аердроп.
 • Следно, ние мора вклучете го екранот на уредот со кој сакаме да ја споделиме датотеката, бидејќи во спротивно нашиот Mac нема да може да ја лоцира.

Испратете датотека од Mac на iPhone со AirDrop

 • Конечно, го избираме името на уредот со кој сакаме да ја споделиме датотеката и кликнуваме на неа.

Ако ова е прв пат да ставиме датотека AirDroped на тој уред, ќе треба потврди дека сакаме да ја примиме датотеката.

Како да го оневозможите AirDrop

Единствениот метод што ни го нуди Apple за оневозможување на AirDrop е со избирање Приемот е оневозможен помеѓу опциите за поставки на AirDrop.

AirDrop за Windows

AirDrop за Windows

Како комерцијална технологија на Windows, AirDrop не е достапно на Windows исто како што исто така не се наоѓа на уредите со Android.

Најдоброто Алтернатива за корисниците со Windows и iPhone или iPad е користењето AirDroid. Со оваа апликација, достапна и за Android, можеме да споделуваме датотеки и помеѓу iOS, macOS, Windows и Android уредите.

AirDroid е бесплатна апликација што ни овозможува да споделуваме секаков тип на датотеки помеѓу компјутер / уред со Android и iPhone или iPad и обратно.

Апликацијата работи преку a веб прелистувач и преку апликација за Windows достапна на нејзината веб-страница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.