Што значи зелената точка на Инстаграм?

Која е зелената точка на Инстаграм

Инстаграм е една од социјалните мрежи со повеќе корисници од целиот свет, бидејќи ви овозможува да споделувате фотографии, видеа, на кои можете да додадете било кој број филтри и емотикони. Сепак, не секој го знае секој детал за овој социјален медиум, а во оваа објава ќе ви кажеме што значи зелената точка Instagram

Веќе неколку месеци, корисниците на Инстаграм почнаа да забележуваат зелена точка тоа го немало порано. Се појавува во различни делови кога се најавувате на апликацијата, па мора да значи нешто.

Всушност, оваа зелена точка Има неколку значења, и секој од нив ќе биде за одреден дел. Следно ќе ги објасниме неговите функции.

статус на врската

Инстаграм во првите верзии ве информираше за поврзаноста на вашите следбеници преку пораката «Активно сега„. Ова беше заменето со познатата зелена точка, што ќе се појави на профилот на личноста која користи Инстаграм токму во тој момент.

Ја дели истата функционалност и дизајн дека вработениот во Facebook Messenger, Друга широко користена апликација. Во суштина, ќе види дали некој е активен, и ќе видите дали тој конкретен корисник ве следи назад.

Од друга страна, сметките што ги следите на Инстаграм Тие ќе можат да видат дали сте поврзани. За возврат, има дополнителна функција што не ја знаат многумина, а тоа е дека дури и ако не следите никого, можете да го видите статусот со кого сте комуницирале преку Instagram Direct, во форма на разговор 

Меѓутоа, ако сте ја оневозможиле опцијата корисниците да го видат вашиот онлајн статус, никој нема да може да го направи тоа. Исто така, оние што ги деактивирале споменатите функции на нивните сметки Ниту тие нема да можат да кажат дали сте поврзани. во моментот

Ако сакате да го скриете вашиот онлајн статус, можете да ги следите овие чекори:

 • Одете на вашиот профил.
 • Потоа, допрете на „Опции“.
 • Ќе видите неколку опции и ќе треба да ја изберете онаа што означува „Статус на активност“.
 • Во овој дел, ќе забележите 2 различни опции, „Прикажи статус на активност“ и „Прикажи активност во разговорот“.
 • Оневозможете го оној што вели „Прикажи статус на активност“ ако не сакате корисниците да го гледаат вашиот онлајн статус.

Запомнете дека со оневозможување на оваа функција, нема да видиш ни ти кога другите луѓе се онлајн на Инстаграм. А доколку сакате да ја деактивирате опцијата „Прикажи активност во разговорот“, само треба да ги следите истите упатства.

Инстаграм зелена точка

Откако ќе ги деактивирате двете функции, нема да се појавувате како „Достапни“ за ниту еден од вашите следбеници. и зелената точка нема да се појави во вашите разговори, така што никој нема да забележи дека го проверувате вашиот или профилот на другите.

Зелената точка во приказните

Продолжуваме со нашиот пост за што значи зелената точка на Инстаграм, треба да бидете свесни за друга негова употреба. Оваа зелена точка може да се види во државите кои се поставени на социјалната мрежа.

На ист начин, кога ќе се уверите дека некој е поврзан во разговорите на апликацијата, можете да го направите тоа во нивните приказни. Во овој случај, зелената точка во приказните ќе покаже дека корисникот ја користи апликацијата но тоа го нема во директните разговори разменети пораки.

можеби таа личност Проверете го вашиот профил или приказните на други корисници. Она што е сигурно е дека е активен на Инстаграм. Освен тоа, треба да ја земете предвид и таа наведена зелена точка нема да се појави во приказните на луѓето со кои во минатото не сте размениле никакви приватни пораки.

Дополнителни функции на Инстаграм

Покрај зелената точка и нејзината функција на укажување тоа во прецизен момент Доколку некој корисник е активен на Instagram, ќе имате и нови функции како што се «Активно вчера»Y«активен пред".

Мобилен инстаграм

Двете функции ќе бидат показател за времето што вие или некој друг корисник ги имате надвор од Инстаграм. Во тој случај, ќе имате подобра претстава колку време поминало откако некој влегол во нивниот профил на Инстаграм, што ќе биде многу корисно кога треба да комуницирате со друга личност и не знаете дали тој ве игнорира или навистина не се поврзал.

Се разбира, секоја од споменатите функции, тие ќе исчезнат штом ќе ги оневозможите статус на вашата активност во разговорот. Многумина ценат дека овој тип на функција е инкорпориран оттогаш нема да се чувствуваат под притисок да одговориш ако не сакаш.

Погледнете ја зелената точка на другите корисници на Инстаграм

Сега што знаете што значи зелената точка на Инстаграм, ќе можете да дознаете кои луѓе користат Инстаграм. Вие само треба да ги следите упатствата подолу:

 • На Instagram, побарајте го корисникот што го сакате.
 • Ако сте онлајн, ќе се појави зелената точка веднаш до вашата фотографија на профилот.
 • Во вашето сандаче за директна порака, ќе го забележите неодамнешниот статус на корисникот, што ќе ве информира без разлика дали бил активен пред неколку минути или часови. 
 • Кога отворате разговор, може да видите и активност, како на пр во камерата. 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.