Што можат да направат Rosetta 2.0 и macOS Big Sur за програмерите

Розета е стар познаник на развивачите. Преминувајќи од Power PC во процесори Intel, Розета помогна во таа транзиција. Апликациите напишани за Power PC автоматски се пренесуваа на новите Mac-уреди базирани на Intel. Корисниците не мораа да чекаат програмерите да објават нови верзии на нивните апликации компатибилни со Intel. Со Розета 2 на Apple Silicon Macs, Apple ви ја дава истата предност. Исто така, ќе им помогне на програмерите давајќи им удобна зона при мигрирање и тестирање на нивните мајчин апликации.

Сè додека програмерите не ги обноват и не ги ослободат своите апликации за Apple Silicon Macs, нема да бидете без вашиот важен софтвер. Дури и вашите апликации за iPhone и iPad можете да ги извршувате со Розета 2Крег Федериги, потпретседател на софтверско инженерство, нè потсети дека „Епл“ се движел по овој пат и порано. Розета 2 на Apple Silicon Macs нуди брзи перформанси и ги преведува вашите апликации во времето на инсталација. Тоа значи дека тие ќе бидат ослободени веднаш и ќе одговорат многу. Софтверската алатка исто така поддржува превод во движење за апликации за само-време (JIT), како што се веб-прелистувач или Java-апликации.

За време на WWDC ни беше прикажано демонстративно видео каде Андреас Вендкер, потпретседател на Apple за инструменти и рамковно инженерство, го прикажа извршувањето на софтверот за моделирање и анимација на Маја 3D во виртуелна машина. Изгледаше многу добро. Течност и моќна, мазна и со неверојатен потенцијал. Играње на Shadow of the Tomb Raider користејќи контролер на игри, играно совршено.

Од 01 часот и 40 минути, можете да видите овој специфичен дел:

Заедно со Розета 2, macOS Big Sur ќе ви овозможи да уживате неверојатна поддршка за виртуелизација. Нема да ви треба нешто како Паралели, VMWare Фузија или VirtualBox. Барем во теорија затоа што во видеото Андреас експлицитно користеше Паралели за да работи Linux со Биг Сур во Apple Silicon.

Seeе видиме како еволуираат Apple Silicon и Rosetta 2 и потенцијалот што може да го има. Но, се разбира, работите изгледаат многу добро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.