Епл заедницата собира 13 милиони долари за последиците од карипските урагани

После катастрофите во септември во различни области на Карибите, „Епл“ бргу соработуваше со американскиот Црвен крст за да собере средства. Сопствена Тим Кук ја промовираше акцијата на својот профил на Твитер. Но, покрај тоа, работниците и клиентите направија заеднички фронт за поддршка на жртвите, постигнувајќи ја небитната бројка од 13 милиони. Оние погодени од ураганите во земјите на САД, Мексико и Карибите ќе видат награда од „Епл“, како што ни открија минатиот четврток.

Парите ќе бидат искористени првично за повеќе основни добра, како што се, враќање на засолништата, вода за пиење, храна и материјали за итни случаи. Некои коментираат дека вработените во „Епл“ волонтирале за должности пред бура, како и за активности потоа. обновување на домови и тела. Волонтерите соработуваа во дистрибуцијата на облека, храна и вода.

на Продавниците на Apple повторно се отворија што е можно поскоро, обезбедување на инфраструктурата на нејзините капацитети за различни активности. Wi-Fi во продавниците обезбедуваше комуникација со многу граѓани кои ја бараа оваа услуга.

Учеството во иницијативата „Епл“ во донации за време на ураганската катастрофа е како што следува, како што објавија од американскиот Црвен крст: анонимни граѓани донираа износ од 2 милиони долари. Apple донираше 1 милион долари. Но, компанијата помогна во ублажување на други катастрофи што се случија некаде во исто време. Даде 1 милион на GlobalGiving за обновување на земјотресот во Мексико и 5 милиони до Рака под рака, наменет за добротворни цели како што се Фондот за реконструкција во Тексас, Фидинг Флорида, Хабитат за човештво и АСПЦА.

Apple заработува астрономски бројки во текот на целата година, но се цени дека дел придонесува за социјални задачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.