Apple Pay сега е достапна во Финска, Шведска, Данска и Обединетите Арапски Емирати

јаболко-плати-сантандер

Кога се чинеше дека експанзијата на Apple Pay претрпе шема, преку ноќ се најдовме како технологијата за безжични плаќања на Apple. штотуку слета во четири земји на игри: Финска, Шведска, Данска и Обединетите Арапски Емирати. Нејзиното пристигнување во овие земји не е изненадување, бидејќи претходно беше објавено, но без да се сугерира приближниот датум на лансирање, освен во случајот на Шведска, каде што беше закажано за 24 октомври. Лансирањето на Apple Pay кон останатите земји беше најавено во август минатата година, но од тој датум повеќе не слушнавме за тоа.

Во ОАЕ, банките поддржани од „Епл Пеј“ се Емирати Исламска, Емирати НБД, ХСБЦ, Масрек, РАКБАНК и Банка Стандард Чедер. Во Данска, корисниците на банките „ysиске бенд“ и „Нордеа“ кои имаат VISA, ќе можат да ги додадат своите картички на „Паричник“ за да можат да плаќаат преку „Епл пеј“. И во Финска и во Шведска, банките што ја нудат оваа услуга се Нордеа и СТ1, иако наскоро тоа ќе го сторат и Еденред и Н26, Исто така, ќе понуди компатибилност со Apple Pay во Шпанија на крајот на годината.

Сега Apple Pay е достапна во 20 земји, каде што ја наоѓаме само Шпанија како земја што зборува шпански. Се чини дека во моментов проширувањето во земјите во кои се зборува шпански не е приоритет за Apple, и покрај фактот дека, на пример, Мексико веќе има официјална продавница на Apple за нешто повеќе од една година. За да можете да користите Apple Pay, потребно е да имате iPhone 6 или повисок, Apple Watch или iPad Air 2 наваму и да ги додадете компатибилните кредитни картички во Wallet, каде што ќе треба да ја избереме картичката што сакаме да ја користиме во тоа време да платиме за нашите набавки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хабиер П. Мигоја dijo

  Здраво Игнасио,

  Во Шведска ќе биде интересна конкуренцијата помеѓу ApplePay и Swish, мобилен систем за плаќање што потекнува од таа земја.

  Ви благодариме.

  Честитка.