Apple Maps додава локации за тестирање на Covid-19 во САД

Епл Мапи

Работата во врска со оваа пандемија на коронавируси е навистина шокантна во многу аспекти. Во Соединетите држави тие се тотално оптеретени од барање докази да знаете дали сте заразени со Covid-19 и затоа Apple Maps додава опција во која корисниците во САД и Порторико бараат да ги видат местата каде се спроведуваат овие тестови за да проверат дали сте заразени со коронавирус.

За неколку часа, услугата за мапи на Apple им понуди на овие локации кои покажуваат болници, лаборатории и здравствени центри каде што е можно да се изврши овој вид на тест на некој начин тотално безбеден и сигурен За корисниците. Се чини дека оваа мерка или новина во „Мапите на Apple“ не достигнува повеќе земји, така што во принцип не очекуваме ова да се појави на нашите уреди.

Има малку претпазливост пред оваа глобална пандемија, но се чини дека овој вирус е нешто поконтролиран во нашата земја, барем тоа е она што се чини кога малку по малку ќе заминеме дома откако ќе бидеме затворени од почетокот на минатиот март. Во секој случај, важно е дека оваа пандемија може да биде содржана и Apple е целосно вклучен во него како и другите големи технолошки компании. Такво е нивото што дури две компании се „спротивставени“ бидејќи „Епл“ и „Гугл“ ги здружија силите за да создадат технологија за следење на луѓето за да се избегне зараза што е можно повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.