Apple Maps додава индикации за лента во уште 5 земји

Лого на мапите на Apple

Откако видов неколку комбиња од Apple Maps лебдат околу Португалија, Шпанија, Хрватска и Сардинија, компанијата Купертино продолжува да работи на подобрување на апликацијата и нејзините насоки. Во овој случај, станува збор за додавање на индикации за лента во тековната навигација во рамките на Apple Maps.

Ова, што е веќе достапно во некои земји, не беше достапно до сега во Австралија, Канада, Франција, Германија и Велика Британија, но Епл штотуку го спроведе. На овој начин се приклучат на Соединетите држави и Кина во подобрувањето на навигацијата кога Apple Maps треба да ни даде насоки за маршрутата.

Можно е комби комби на Епл да продолжат да цртаат мапи на пат низ целиот свет и додека тоа се случува во исто време, информациите за нив продолжуваат да се ажурираат со вметнување информации за јавен превоз или како што е случај со информациите на екранот за лентата што треба да ги преземеме за да ја продолжиме нашата рута. Друг важен детал е да се знае брзината на патиштата по кои кружите и ова во моментов е достапно само во САД и Велика Британија, па иако е точно, тие значително ја подобрија апликацијата, сепак има многу работа да направиш.

Ова може да изгледа глупаво за многу корисници, но не е така. Познавањето на границите на патот или предвидување на раскрсници на лентата е важно кога возиме и очигледно е потребно да бидеме јасни за излезната лента пред да ја достигнеме за да имаме време на реакција без да го попречуваме сообраќајот. Ова е она што ни овозможува да вметнеме информации за лентата во „Епл мапи“, сега почекајте да стигне до другите земји. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.