Епл Мапс се измислува повторно за Коронавирусот да биде од поголема помош

Нови „Мапи на Apple“ може да сугерираат каде да одите или што да посетите

Apple реконфигурира како работи нејзината апликација Мапи, поради пандемијата на коронавируси. Нормално, апликацијата на компанијата, кога ќе започне, ве советува серија блиски места, каде што можете да одите да ја посетите, да купите, да јадете ... итн; Сега, кога луѓето во САД се ограничени и не е многу препорачливо да одите на шопинг или вечера надвор, советите од апликацијата тие се различни, но крајно неопходни.

Apple Maps сега ве советува аптеки, продавници за храна кои се отворени, барем во САД

Во моментов, движењето на луѓето е многу ограничено поради вирус што во САД предизвика многу смртни случаи. Apple продолжува да помага на најдобар можен начин. Не само што ќе создадете маски или екрани за тоалети, Исто така, сака да учествува со помагање на корисниците да поминат што е можно помалку време надвор од своите домови.

Начинот да го направите тоа е преку „Епл мапс“. Ние веќе знаеме дека имате опција каде можете да ги видите бизнисите што ги имаме во близина (Пребарување Затвори) Ресторани, аптеки, медицински услуги, продавници ... итн. Но, сега со кризата со пандемијата, тој ќе се фокусира на бизнисите што се најпотребни.

Со допирање на полето за пребарување сега се даваат приоритет на стандардните пребарувања аптеки, болници и итна помош во близина на врвот на списокот. Во некои случаи, апликацијата ќе ги прикаже и најбрзите услуги за доставување храна на врвот на списокот засновани на рестораните што ја нудат.

Планирана е оваа голема промена исто така, стигнуваат до корисници надвор од САД, но ажурирањето ќе биде бавно. Се надеваме дека е афективно, бидејќи иако афективно, Apple ја подобри својата апликација Apple Maps, таа не е многу точна во одредени задачи. Во моментов, ако не успеете во итно пребарување, тоа не би било препорачливо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.