Предупредување: Употреба на недефинирана константа AFF_LINK - се претпоставува „AFF_LINK“ (ова ќе фрли грешка во идната верзија на PHP) во /media/soydemac.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php on-line 22

Предупредување: Употреба на недефинирана константа AFF_LINK - се претпоставува „AFF_LINK“ (ова ќе фрли грешка во идната верзија на PHP) во /media/soydemac.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php on-line 22
Apple го патентира Face ID за Mac | Јас сум од мак

Apple го патентира Face ID за Mac

Лична карта за Mac

Понекогаш има одлуки на големи компании кои не се целосно разбрани. Една од нив е зошто Лична карта на новите Mac кои доаѓаат на пазарот. Препознавање на лице кое работи совршено од iPhone X, и кое несфатливо сè уште не направило скок кон компјутерите на компанијата.

Добро, можете да го отклучите вашиот Mac со Apple Watch, но реалноста е дека лично тоа не ми одговара повеќе отколку саемска ловечка пушка, и морам да ја повлечам лозинката многу пати. И погоре, гледајќи го патентот, може да биде дека поради сензорот за Face ID, следните Mac можат да го носат контроверзниот изрез на екранот како iPhone. Beе биде дека тие немаат каде да ја сместат камерата во горната рамка. Реков, не разбирам ништо ...

Првиот беше Допир проект. Најпрво беше претставен на iPhone, а потоа на iPad и заврши и на MacBook Pro и на MacBook Air исто така. Нешто слично се случува со него Лична карта. Започна на iPhone X и веќе во следното (помалку во економскиот опсег), а потоа скокна на iPad Pro (иако стандардниот опсег продолжува со Touch ID) и конечно се чини дека ќе направи скок кон компјутерите на компанијата .

Apple поднесе нов патент за сместување на сензор ID на лице на екранот на MacBook. Време беше. Ова е патентот број 20200097747 на Соединетите држави, со наслов „Модул за препознавање светлина за одредување на корисник на компјутерски уред“, познат на сите како Face ID.

Патентот совршено ги опишува потребните компоненти и начинот на работа на системот (камера TrueDepth), точно како што тоа го прави Face ID на мобилните уреди на Apple кои веќе го вклучуваат и колку тие даваат, како во безбедноста, така и при ниско ниво на грешки.

Имак со изрез

Можноста за изрез е наведена и во патентот. Се надевам дека е да се исфрли конкуренцијата.

MacBook со изрез

Чудното е што исто така истакнува дека сензорите неопходни за оваа функција може да се сместат покрај екранот или над него «може да биде изрез, круг, елипса, полигонална форма, серија полигонални форми, кривилинеарна форма или слично “, како што буквално цитира еден од епиграфите на патентот.

Се надевам дека компанијата едноставно ќе го стави на патентот за да заздрави во здравството. Рамката на екранот од MacBook и да не спомнувам iMac има доволно простор да ја смести камерата TrueDepth без потреба од изрез, како што веќе можете да видите на iPad Pro.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.