Apple ви помага доколку имате проблеми со инсталирање на macOS Big Sur на MacBook Pro 2013 или 2014 година

MacBook Big South

Apple не е совршен, далеку од тоа. Без оглед колку бета верзии имаат издадено за macOS Big Sur, секогаш има што да се полира. Се чини дека некои MacBook Pro 2013 и 2014 година Тие паѓаат од надградба на macOS Big Sur.

Ако е твојот случај, тивка. Apple нема да ве изневери, и на еден или друг начин, ќе го поправите. Само што го најдоа проблемот и брзо во Купертино ги ставија батериите за да го решат.

Apple откри дека повеќе корисници на MacBook Pro 2013 и 2014 година откриле дека надградбата од macOS Catalina во macOS Big Sur има заклучен вашиот Mac. Погодените корисници наидоа на црн екран среде инсталирање на новиот софтвер на Apple. И таму остана.

Брзо во Купертино започнаа да го решаваат непредвидениот настан. Во моментот тие објавија нов документ за поддршка што дава упатства што да се прави ако macOS Биг Сур не може да се инсталира на MacBook Pro машина од 2013 или 2014 година. Apple предлага сопствениците на овие Mac да ги доживеат овие проблеми да ги исклучат надворешните уреди, да се обидат со рестартирање, да ги ресетираат SMC и NVRAM или PRAM.

Документот објаснува дека ако вашиот екран поминал црно, притиснете и задржете го копчето за напојување најмалку 10 секунди и потоа ослободете го. Ако вашиот Mac е вклучен, тој ќе се исклучи. Исклучи сите надворешни уреди на вашиот Mac, вклучително и USB-дисплеи и додатоци и отстранете ги сите картички вметнати во слотот за картички SDXC. Потоа повторно вклучете го вашиот Mac.

Ако проблемот продолжи, ресетирајте го SMC како што е опишано за MacBooks со батерија што не се отстранува. И ако откако ќе го направите сето ова, проблемот продолжи, ве молиме ресетирајте ги NVRAM или PRAM. Ако откако го стори сето ова не е решено, треба да ја контактирате техничката поддршка на Apple.

Ако се сомневате, препорачуваме ако имате MacBook Pro од 2013 или 2014 година, или дури и порано, не го играјте засега и не ажурирај до macOS Биг Сур. Компанијата денес издаде нова верзија на macOS Big Sur 11.0.1 за некои корисници, и овој проблем може да е решен. Но, во моментов не знаеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.