Apple ги затвора сите продавници на Apple надвор од Кина до 27 март

Епл продавницата затвори ковид

Во текот на месец февруари, сите продавници што Apple ги шири низ Кина, поточно 42, се затворени. На почетокот на март, Apple започна и повторно да отвора некои од своите продавници и денес сите што се во азиската земја се веќе отворени.

Бидејќи коронавирусот се шири во други земји, загриженоста за коронавирусот беше доволна причина за тоа откажете ги сите видови настани, вклучувајќи WWDC што требаше да се одржи на почетокот на јуни. Претходно, и „Гугл“ и „Мајкрософт“ објавија дека исто така ги откажуваат нивните соодветни конференции за програмери.

Најновите вести поврзани со Apple и коронавирусот, не ги наоѓаме во суспензијата на WWDC, но во затворањето на секоја од продавниците што ги има Apple низ целиот свет, повеќе од 500, со исклучок на Кина, до следниот 27 март.

Епл продавницата затвори ковид

Во писмото што Тим Кук го објави на порталот за печат на „Епл“, тој потврдува дека загриженоста за коронавирусот ја принудила компанијата да донесе оваа одлука, одлука што несомнено во голема мера ќе влијае на финансиските резултати на компанијата, но тоа покажува дека загриженоста на некои компании е вистинска и дека нивните одлуки не се базираат само на пари.

Во истата изјава, Apple не поканува да ја посетиме веб-страницата на Интернет или да ја преземеме апликацијата Apple Store, каде што можете редовно да продолжувате да купувате. Тој исто така тврди дека работниците на компанијата ќе ја добијат целата месечна плата и покрај затворањето на продавниците.

Тим Кук го затвора писмото заблагодарувајќи им се на оние кои директно се борат со коронавирусот како што се лекари, медицински сестри, истражувачи, експерти за јавно здравје и јавни службеници. Датумот на отворање, закажан за 27 март, може да биде одложен ако коронавирусот продолжи да си го прави своето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.