Apple ги затвора сите продавници на Apple во Шпанија

Епл продавницата затвори ковид

Друга од мерките што беа преземени во последните часови и што влијаат на нас, кои живееме во оваа земја, е тоталното затворање до ново известување за продавниците на компанијата Купертино. 11-те продавници што ги имаме тука се затворени до ново известување поради коронавирусот, пандемија што го погодува целиот свет и од која се чини секоја минута што поминува имаме повеќе заразени луѓе.

Неодамна ја слушнавме веста за мерката што ја презеде Apple за да ја спроведе WWDC „онлајн“, одлука што се додава на истата како и затворањето на продавниците во земјите најпогодени од вирусот. Се бара затворање од Владата на земјата на населението за да не се шири понатаму оваа пандемија, сега е редот на луѓето да обрнат внимание на неа.

Сигурно мерките преземени од Apple имаат врска со „Состојба на готовност“ прогласена од властите на нашата земја пред неколку часа и тие ќе стапат во сила денес. Apple се придружува со оваа мерка до максимална превенција.

Кога влегуваме на веб-страницата на која било од продавниците на Apple во нашата земја, се појавува текст под сликата на продавницата во кој објаснува дека тие нема да ги отворат вратите поради тековните здравствени проблеми, исто така во моментите што се појавуваат подолу видете дека затворањето на овие достигнува последниот ден што се појавува, во овој случај на 20 март. Ова значи дека тие ќе се отворат штом бројот на заразени се стабилизира и престане да се зголемува, бидејќи токму сега тука има повеќе од 5.200 лица заразени со повеќе од 130 мртви ...

За оние кои живеат во Шпанија, советот што можеме да го дадеме во моментов е тоа остануваш дома колку што можеш, работата е грда.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.