Apple го затвора купувањето на Shazam и ги отстранува рекламите

Минатиот декември компанијата со седиште во Купертино објави договор со Шазам за преземање на компанијата за сума од околу 400 милиони долари. Набргу потоа, Европската унија објави дека ќе отвори истрага за да види доколку оваа набавка може да влијае на конкуренцијата.

На почетокот на септември, Европската унија ја затвори истрагата со која се даваше одобрување на договорот за купопродажба меѓу двете компании, процес кој конечно заврши. Резултат: Shazam сега е целосно бесплатен за употреба и нема да прикажува никакви реклами. Покрај тоа, верзијата Shazam Encore, платена верзија без реклами на Shazam, ќе биде отстранета од App Store.

Најверојатно, со текот на времето, Shazam е многу важен дел и од Apple Music и Siri. Веќе неколку години, Shazam е интегриран во асистентот Siri, и тој ни овозможува да го прашаме нашиот асистент за името на песната што се слуша во тој момент. Проблемот е што без тоа прашање, што прави да изгубиме драгоцени секунди, особено ако песната завршува или трае неколку секунди, препознавањето на песната не започнува.

Според Оливер Шусер, потпретседател на Apple Music:

Епл и Шазам имаат долга историја заедно. Shazam беше една од првите достапни апликации кога ја пуштивме во продавница App Store и стана омилена апликација за убителите на музиката ширум светот. Ние споделуваме страст кон музиката и иновациите и сме возбудени што ги собравме нашите тимови да им понудиме на корисниците уште повеќе одлични начини да откриваат, слушаат и уживаат во музиката.

Проблемот со кој се соочи Apple со Европската унија беше тоа што компанијата со седиште во Купертино може да ги елиминира сите траги од опциите за музички сервис што ги нуди во моментов. секој пат кога ќе препознае песна, така што секој корисник може да го пушти на својот омилен музички сервис, без да мора да поминува низ Apple Music.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)