Apple го отпушти најновото потпишување на тим за реклами за мизогинистички коментари

Антонио Гарсија Мартинез

На 11 мај, објавивме статија во која ве известивме за најновиот потпис на компанијата со седиште во Купертино: Антонио Гарсија Мартинез, поранешен работник на Фејсбук да ја зајакне својата позиција преку рекламирање во рамките на различните платформи на Apple. Но, како што влезе во канцелариите, започнаа проблемите.

Како што споменав во таа статија, Антонио Гарсија е автор на книгата „Хаос мајмуни“, книга каде тој даде низа сексистички коментари кои, за изненадување, воопшто не седеле добро меѓу вработените во „Епл“ кои брзо побарале да биде отпуштен, како што е како и како се случило тоа.

Според „The Verge“, кратко време откако започнала да кружи петицијата за отпуштање на Антонио Гарсија, неговата сметка за „Слак“ престанала да работи. Тимот за платформи за рекламирање на Apple беше повикан на итен состанок на кој беше потврдено дека Мартинез повеќе нема да работи во компанијата.

Книгата Хаос мајмуни открива мизогинистички погледи за жените од Сан Франциско:

Повеќето жени во Заливот се меки и слаби, разгалени и наивни и покрај нивните претензии кон световност и генерално се полни со гомна. Тие го имаат својот законски феминизам и непрестајно се фалат со својата независност, но реалноста е дека кога ќе се појави епидемиската чума или странска инвазија, тие стануваат токму оној бескорисен багаж што би го замениле за кутија со ловџиски пушки или дигалка. нафта.

Повеќе од 2.000 вработени во „Епл“ ја потпишаа петицијата со која се бара истрага за вработувањето на Гарсија Мартинез.

Вашето вработување доведува во прашање делови од нашиот систем за вклучување во „Епл“, вклучувајќи тимови за вработување, проверки на заднината и нашиот процес за да се осигура дека нашата постоечка култура на вклучување е доволно силна за да издржи на луѓето што не ги споделуваат нашите вредности на вклучување.

40% од работната сила на „Епл“ е составена од жени, но сепак само 23% се дел од тимовите за истражување и развој на компанијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.