Apple го покажува нивото на затвореност од страна на КОВИД-19 низ целиот свет

мобилност

Целата помош е мала, колку и да изгледа незначителна, за да може да помогне во борбата против среќната пандемија на коронавирус тоа влијае на целата планета. Едно од оружјата за борба против ширењето на вирусот е несомнено затворањето на населението во нивните домови.

Apple ги објави податоците за мобилност ширум светот што ја собира својата апликација „Мапи“ за да им помогне на владите на земјите да проверат како се одвива подвижноста на нивните граѓани. Може да се консултираат од земјите и големите градови ширум светот.

Овој вторник Apple објави алатка за движење на популацијата базирана на податоци собрани од Apple Maps. Неговата намера е да обезбеди информации до здравствените власти за да ја видат еволуцијата на затворањето во одредена област.

Така најавено Тим Кук рече објавување во вашата сметка Twitter:

Додека ја штитиме вашата приватност, споделуваме збирни податоци за мобилност од „Епл мапс“ за да им помогнеме на јавните здравствени власти да научат како луѓето патуваат во нивните заедници и да обезбедиме вредни информации за да се запре ширењето на КОВИД-19.

Можете да го видите нивото на затвореност на вашиот град

Сите овие податоци за мобилност може да се консултираат овде. Тие обезбедуваат графика за најголемите светски градови и 63 земји или региони. Можеме да видиме, на пример, дека сообраќајот е намален во Мадрид за 83% и во Барселона за 89%.

Заштитете ја приватноста

Сите овие податоци се генерираат со броење на бројот на барања упатени до „Мапите на Apple“ за насоки. Компанијата гарантира дека индивидуалните корисници не се следат. Во него се вели дека податоците за мобилност не се поврзани со Apple ID, а не се чува индивидуална историја за тоа каде биле. Во ниту еден момент Apple не ги зачувува страниците каде што бил секој посебен корисник.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.