Потпретседателот на „Епл“ за различност и вклученост ќе се повлече од функцијата на крајот на годината

Новата позиција ја презеде Дениз Јанг Смит, која шест месеци стана потпретседател на Apple за различност и вклученост, откако беше последните 3 години работејќи како Потпретседател на Apple за светски човечки ресурси, позиција на која стигна откако работеше на слични позиции во други компании.

Пред да започне да се фокусира исклучиво на нејзината нова улога, Денис веќе започна да се вклучува во различноста на вработените. Портпарол на компанијата го потврди тоа Дениз Јанг ќе ја напушти компанијата 7 месеци откако ги сменија позициите во компанијата.

Истиот портпарол на компанијата кој најави заминување на Денис Јанг од „Епл“, го објави лицето кое ќе ја замени. Кристи Смит, беше лицето кое ќе биде задолжено за овој потпретседател. Кристи работеше во изминатите 17 години во Делоит на позиции од различна важност за компанијата и ќе му се пријави директно на Тим Кук. Извештајот за последниот квартал од годинава во делот за разновидност и вклученост ќе го направи потпретседателот на персоналот Деирд О'Брајан.

Кога Денис ја презеде новата позиција во „Епл“, претходно Јас лично разговарав со Тим Кук да излезам од компанијата, но Кук успеа да ја убеди да се обеси додека не најдат задоволителна замена за компанијата, според TechCrunch, па полемиката што доведе до нејзино патување во Колумбија, каде учествуваше на конференција за различностите и на која беше лошо толкуваше некои делови од неговата презентација, тоа не беше причина за оваа промена во насоката на овој оддел.

Се чувствувам фрустриран кога разновидноста или поимот разновидност се означени како луѓе со боја, жени или ЛГБТ заедница. Во една соба може да има 12 руси клупи со сини очи, овие луѓе исто така можат да бидат вклучени во оваа категорија бидејќи ќе понудат поинакво животно искуство.

Набргу по расправијата, Дениз тврди дека нејзините зборови тие не ја претставуваа политиката за разновидност на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.