CarPlay може да понуди повеќе информации на корисникот

CarPlay, системот што Apple мора да може да го прошири iPhone во автомобилот и на тој начин да има пристап до пораки, WhatsApp, музика и други со целосна безбедност, тоа би можело да биде поинтерактивно во иднина.

Во а нов патент на американската компанија, се јавува можноста дека CarPlay ќе ви покажеме преку екранот на вашиот автомобил, не само опциите што се достапни сега, туку и новостите меѓу другите елементи.

Нов патент за јаболко што игра витамин

Не знаеме дали ќе ја види светлината сите овие нови функционалности што ги презентираа во патентот. Како и секоја идеја претставена преку овој систем, таа може да се оствари или да остане во неизвесност, да видиме за што станува збор.

Според информациите во Заводот за патенти и трговски марки на САД (USPTO), регистрирана е нова идеја. Во него, системот CarPlay може да му понуди на својот корисник, информации за насоки за навигација новости и временски услови што можете да направите на вашата дестинација. Сето ова преку екранот на вашето возило.

Патентот на Apple што ќе го направи CarPlay попаметен

Во оваа нова верзија на CarPlay, Овој уред на Apple ќе стане попаметен. Може да открие, благодарение на комуникацијата со iPhone, дали автомобилот има еден или повеќе екрани, нивната големина и капацитетот за резолуција.

На овој начин, прикажувајќи ги информациите дадени во овој патент, секогаш ќе биде совршено за корисникот бидејќи ќе се прикаже правилно, без оглед на системот што е достапен во внатрешноста на возилото.

Како што рековме на почетокот, не знаеме дали ќе се оствари затоа што Apple би морал преговара со бројни производители на автомобили за да може да се исполнат сите тие карактеристики.

Идејата е многу добра, да можете безбедно да ги имате сите тие информации и без да го користите главниот уред додека возите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.