Apple објави дополнително ажурирање на macOS 10.15.4

macOS Catalina

Пред неколку недели, Apple ја објави последната верзија на macOS Catalina, ажурирање со кое оперативниот систем на Apple за Mac, достигна верзија 10.15.4. Една од главните новини што ни ја донесе оваа надградба се најде во iCloud сподели папки, функција што Apple ја објави пред скоро една година на WWDC 2019.

Покрај споделените папки, апликацијата Apple Music започна да ги покажува текстовите на песните синхронизирани со музиката, таа ја вклучуваше функцијата Време на употреба, функција што веќе беше достапна во iOS и ни овозможува да управуваме со употребата што ја направете како другите луѓе на ограничувањата за поставување на Mac. Но, со сите овие функции, тие исто така ќе пристигнат голем број оперативни проблеми и проблеми со изведбата.

Некои Mac, тие започнаа доживејте падови и рестартирање без претходно известување, падови и рестартирање што може да бидат главно кога се изведуваа пренос на големи датотеки. Друг проблем се случи кога корисниците пристапија до заклучениот екран на терминалот и секунди по рестартирањето на Mac.

За да се решат овие проблеми, покрај другите што беа исто така откриени поврзани со FaceTime и Office 365, од Купертино објавија комплементарно ажурирање на macOS 10.15.4, што ги вклучува следниве подобрувања:

 • Поправа проблем што спречи компјутерите да извршуваат macOS Catalina 10.15.4 да учествуваат во повици FaceTime со уреди што работат на OS X El Capitan 10.11.6 или iOS 9.3.6 и порано.
 • Решава проблем што може да предизвика повеќекратно да биде побарана лозинката за сметка на Office 365.
 • Се осврнува на проблем што може да предизвика закачување на MacBook Air (Retina, 13-инчен, 2020) во волшебникот за поставување или при исклучување и повторно поврзување со надворешен монитор 4K или 5K.
 • Поправа проблем што може да предизвика USB-C приклучок на Mac да престане да реагира.

За да ја преземеме оваа надградба, мора да пристапиме до Р.референци на системот> Ажурирања на софтверот. Откако ќе заврши преземањето и инсталирањето на ова дополнително ажурирање, вашиот Mac ќе се рестартира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   јкарл dijo

  Здраво, треба да се вратам на мојот macOS. По надградбата од Маверикс директно во Каталина, многу апликации не работат за мене. Претпоставувам дека тоа е затоа што тие се 32-битни и јас забрзав не проверувајќи го тоа. Сега знам дека требаше да се надградам во Мохаве, што поддржува 32 бита.
  Најлошото е што политиката на Apple со macOS е сè порестриктивна за корисниците. Повеќе не можам да преземам оригинални верзии од нивната веб-страница или Apple Store.
  Дали знаете каде можам да добијам преземање на macOS Mojave? Не е надградена - оние Apple ги ставаат сите на нивната веб-страница - туку оригиналот, 10.14.0 ...
  Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш. Имам сериозен проблем со мојата работа, поради ова.
  Благодарам однапред

  1.    Игнасио Сала dijo

   Добро

   Погледнете дали оваа врска ви одговара и кажете ми. https://apps.apple.com/es/app/macos-mojave/id1398502828?mt=12

   Ако не работи за вас, кажете ми и се обидам да најдам друго решение.

   Поздрав.