Apple продолжува да работи на почитување на животната средина

Едно нешто што следбениците на производите на „Епл“ веќе треба да знаат е дека купувањето на еден од нивните производи не е само пријавување на производ со одлични карактеристики и со кој ќе уживаме долго време, но во исто време ќе придонесеме за почитување на животната средина. Во јас сум од Мек Не е прв пат да зборувам за ова, и е дека секој ден што ќе помине Apple презема нови чекори во врска со ова.

Не е исто да се купи производ на Apple отколку еквивалент од друга марка и тоа што оние од Купертино вртат многу фино во однос на градежните материјали на уредот, начините на производство па дури и подобрување на амбалажата, што во повеќето случаи е она што прво се подложува на рециклирање. 

За подолго време, Apple ни рече дека создадоа легија роботи наречена LIAM кои се одговорни за расекување на iPhone, засега iPhone со цел да вратат голем дел од материјалите со кои се произведени. Како што знаете, на самата веб-страница на „Епл“ има дел посветен на рециклирање на своите производи и објаснување што да направите за да можете да ги испратите или да ги испорачате за рециклирање доколку сакате да ги отстраните. 

Сепак, во оваа статија не сакаме да зборуваме за тоа, туку за посветеноста дека „Епл“ продолжува да ги прави пакувањата на своите производи сè повеќе биоразградливи. Ако сте забележале, и во пакувањето на iPhone или iPad и во MacBook или MacBook Pro, присуството на хартија се зголемува. Поминаа пластичните заштитници во кои полнењето беше завиткано така што беше сјаен и сјаен кога првпат го извадивме од кутијата. Кој не го забележал многу тенкиот лист хартија што се појавува на екранот на лаптопите на Apple? Претходно, оваа заштита беше направена од сличен материјал, но многу подебел и со состав со многу поголема количина на целулоза.

Ако го анализираме пакувањето на iPhone, ќе видиме дека со текот на годините, пластиката присутна во нив значително се намали, а тоа е дури дури и пакувањето на EarPods што се вклучени во него. тоа е картон и не е пластичен. Во последниот iPhone, полначите исто така почнаа да се наредени со хартија, а не со пластика, акција што потоа постепено се шири на останатите производи.

Јаболкото се врти толку фино што дури има и контролирани насади на дрвја наменети за оваа намена со цел да се измери влијанието врз животната средина што го произведуваат. Запомнете дека „Епл“ е многу јасна компанија од нејзин калибар мора да даде приоритет на политиките за животна средина затоа што во спротивно е осудено на неуспех. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.