Apple произведува маски и екрани за борба против пандемијата

„Епл“ прави маски и екрани за лице во борбата против пандемијата

Оваа недела, извршниот директор на Apple, Тим Кук, направи видео во должина од околу две минути и Тој го објави преку својот профил на Твитер. Тоа ја објаснува работата што ја работи Apple сега во борбата против глобалната пандемија COVID-19. Тој потврдува дека вложува максимални напори да им помогне на сите, но особено на здравствените работници. Значи е производство на маски и екрани заштита за нив.

20 милиони маски и милион екрани неделно

На видеото, Тим Кук се гледа со гордо лице изјавувајќи дека „Епл“ произведува низ целиот свет, хируршки маски и штитови за лице за да ги заштити оние кои се најизложени во оваа борба против коронавирусот: Тоалетите. Производство сега, се фокусира на САД и Кина, и пред сè се дистрибуира во тие земји. Но, Apple сака да ја прошири својата дистрибуција во која било земја на која и е потребно.

Она што вложи најголем напор од компанијата е производство на оние интегрални екрани кои го покриваат целото лице на една личност и служат за да спречат капките на пациентите да дојдат до лицето на друго лице и можат да го заразат. Во моментов дизајнот и производот изгледа како тоалетите се допаѓаат. Барем ова го соопшти Кук, изјавувајќи дека е добиено одобрение од лекарите од болницата Кајзер во долината Санта Клара, каде што некои од овие екрани се веќе дистрибуирани.

Apple вели дека ќе биде способен да заработи дури и еден милион од овие екрани неделно и кои исто така се рамни, во една кутија стојат 100 од нив, нешто многу корисно кога станува збор за нивно транспортирање и чување. Тие се исто така целосно прилагодливи за корисникот, и доколку продолжат да имаат добро прифаќање, се очекува да се зголеми нивното производство.

Тим Кук се збогува барајќи го тоа ајде да ги следиме препораките од здравствените власти и пофалби за работата на оние кои се на првата линија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.