Apple се приклучува на американскиот фонд за храна

Леонардо ди Каприо во фондот на Амеика

Уште еднаш Apple ја нуди својата помош на сите оние на кои им е тешко поради пандемијата генерирана од COVID-19. Во оваа прилика, иницијативата не потекнува од американската компанија, туку тој не се двоумеше да и се придружи. Фондот за храна на Америка е создаден од актерот Леонардо ди Каприо и Лорен Пауел Jobобс.

Американската храна има за цел да создаде пристап до храна во ова време на криза

Некои од последиците што ги носи коронавирусната здравствена криза е дека е така генерирање за возврат економска и социјална криза. Имајќи предвид дека луѓето мора да бидат затворени во своите домови, многу од нив нема да добиваат економски приход и затоа нема да можат да пристапат до основната храна. Ако на ова ја додадеме психозата на купување и складирање, изгледите не се многу охрабрувачки за најзагрозените.

Проектот започна кампања за стекнување пари и на тој начин да може достави храна во совршена состојба и тоа ќе се дистрибуира преку Светската централна кујна и Фидинг Америка.

Патем Мал придонес има и Шпанија, бидејќи и двете компании се во сопственост на готвачот Хозе Андрес.

Во моментот Собрани се 12 милиони долари, но тие сакаат да достигнат 15 милиони и Apple е горд што е дел од овој проект. Ова го соопшти Тим Кук, извршен директор на Apple преку социјалната мрежа Твитер.

Оваа криза можеме да ја надминеме само ако го обезбедиме тоа секоја личност ги има основните треба да се грижите за себе, за своите семејства и за ранливите луѓе во вашите животи.

Тоа е да се биде благодарен оние кои имаат повеќе, да излезат на виделина споделување со оние кои имаат помалку или имаат потешкотии во пристапот до основните елементи на секојдневниот живот. Манзана не престана да презема иницијатива во овој алтруистички аспект.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.