Apple ја сметаше „Примерната компанија“ при купување суровини во Африка

Отворање на Центарот за посети на „Епл Парк“ „Епл“ доби задоволително разгледување од еколошките организации за тоа како да се добие енергијата потребна за производство на своите производи. Постојано промовира кампањи за своите добавувачи да ги прилагодат своите производствени процеси на обновливите извори на енергија. Во моментов повеќе од 90% се добиваат благодарение на обновливата енергија. Денес знаеме извештај наречен Рангирање на компаниите во конфликтот со минерали во 2017 година, што му дава на Епл привилегирана и заслужена позиција во добивањето минерали од Африка, за производство на компоненти. Apple е на првото место, проследено со Alphabet (Google), HP, Microsoft и Intel, по тој редослед. 

Извештајот анализира 20 компании кои купуваат суровини во африканските земји. Тие ги анализираат компаниите кои консумираат големи количини на: калај, волфрам, тантал и злато. Овие сурови батерии се користат за производство на електроника за потрошувачка и накит. Во одредени земји на континентот, со изговор за вооружени конфликти, работничките права не се почитуваат и рангирањето подготвува анализи кои компании „се оддалечуваат“ од конфликтните земји и ги купуваат по разумна цена. Категориите што ги проценува студијата се следниве:

  • Состојба на должно внимание и извештаи за набавка на минерали во конфликт.
  • Добивање минерали без конфликти на Конго, особено злато
  • Поддршка и подобрување на егзистенцијата на рударските заедници Занаетчија на исток од Конго.
  • Одбрана на минерали без конфликти.

Apple е единствениот што постигнува задоволителни резултати во секоја од категориите. Но, компанијата не застанува тука. Проактивно, поставете сигнали поврзани со извештаите и преземање активности со отстранување на добавувачите и другите продавачи од вашиот синџир на снабдување кои не ги исполнуваат вашите стандарди.

Компанијата за јаболка немате проблем да ги споделувате вашите извештаи со други даватели на услуги да ги подобри процесите за добивање минерали.

Apple не само што најде подобри начини за решавање на инциденти во рамките на сопствениот синџир на снабдување, туку исто така помогна во развој на централизирани заеднички платформи за проценка на ризик што другите компании можат да ги користат. Овој дополнителен напор придонесува за целокупно зајакнување на соодветната грижа во ланецот на снабдување со минерали во конфликтот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.