Apple ја брани различноста и социјалното вклучување во ново видео

Ова не е нова вест за „Епл“, бидејќи долги години се бори за одбрана на различноста и социјалното вклучување во сите сетила, како кај вработените во брендот, така и кај корисниците кои ги користат нејзините производи. Во оваа прилика од Apple лансираа ново видео во кое на сите им го покажуваат тоа Вашата компанија е тотално против новите антиимиграциски закони на претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп.

Тие исто така додаваат дека вкупните високи позиции на фирмата се повеќе се полни со жени, нешто што пред неколку години беше невозможно да се види. Всушност, она што се обидува да го објасни е дека сите сме исти и имаме за цел да ја следиме оваа линија со текот на времето, дури и зголемете ја вашата кампања.

Ова е видеото што го објавија од Купертино во кои тие ја покажуваат нивната целосна вклученост во различностите и социјалната вклученост од нивните вработени до нивните клиенти:

Не толку одамна Епл ја именуваше Дениз Јанг Смит за потпретседател на Инклузија и различност во компанијата, нешто што се чини дека се исплати и покрај тешката задача. Во САД, „Епл“ има околу 83.000 вработени и се прави обид да се совпаднат платите и позициите што е можно повеќе меѓу мажи, жени од сите раси и социјални услови.

„Епл“ е толку јасен во врска со тоа што тие дури додадоа специфичен дел на нивната веб-страница за да покажат големи промени што ги прават и колку напорно работат за еднаквост на сите. Отворено, е директно насловот што се издвојува во овој веб-дел и во кој е прикажан целосен извештај што, покрај другите податоци, покажува и некои од извештаите против други „не-јаболко“ компании што се направени, како на пример случајот со Uber. На кратко, да се брани секој е комплицирана задача, но кога е добро извршена, тоа е навистина корисно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.