Apple ја објавува потребната документација за производство на заштитни лица

Штит за лице

Веќе знаеме дека Apple дизајнираше сопствен екран за заштита на лице. Веќе произведе и донираше стотици илјади за заштита на здравствените работници и персоналот кои се на првата борбена линија против борбата против среќниот коронавирус.

Компанијата е свесна дека оваа пандемија е ширум светот. Без разлика колку екрани правам, очигледно нема да може да ја снабдува целата побарувачка на такви штитови што се потребни на целата планета. Затоа штотуку објави детални прирачници и цртежи за тоа како да ги направите овие штитови на лицето. За да ги направите дома, треба да бидете малку мајстор и да ги добиете вистинските материјали, но тоа ќе и помогне на секоја мала работилница да може да ги произведува и снабдува во нивниот регион.

Вистината е дека тоа е добра идеја, и секоја иницијатива е добра да помогне во борбата против пандемијата Ковид-19 што толку многу нè погодува. Helpfulе биде корисно ако има многу работилници кои можат да произведуваат екрани во мал обем.

на столарија за алуминиумски прозори што знам во Матаро (Барселона), дизајнираше свој екран за лице. Тој ги тера да донираат во болници и центри за помош на професионалци кои се борат против коронавирусот. Илјада благодарност до Дејвид Гарсија, сопственик на споменатата работилница.

Идејата на Apple е дека: објавено планови и упатства неопходна за да може секоја работилница во кој било град со минимум машини да може да ги произведува своите заштитни штитови за лице и да може да ги снабдува во нивниот регион.

Во таа документација, Apple обезбедува неколку датотеки за дизајн да се користи во процесот на производство. Овие датотеки вклучуваат упатства за општиот процес, 2Д-датотеки за сечење и специфични датотеки за производство за секоја компонента на штитот на лицето.

Apple исто така известува дека ако ви треба повеќе помош во процесот на производство, можете да го побарате тоа на адресата за е-пошта faceshieldmake@apple.com. Уште еднаш, браво за Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.