Apple ја повлекува поддршката за Windows 7 во BootCamp Assistant за новиот Mac Pro

Macpro-волшебник-windows7-0

Иако Windows 7 не е последен од последните во однос на оперативните системи, јас барем Јас сè уште го сметам за целосно актуелен и повеќе знаејќи го „студениот“ прием што го имаа Windows 8 и неговата подоцнежна верзија 8.1 меѓу корисниците. Она што не го разбирам многу, беше овој потег на Apple да ја повлече поддршката за Windows 7 во асистентот за BootCamp за новиот Mac Pro.

Според група на независни развивачи на Mac со прекар Twocanoes, се дозна дека Apple имал во предвид да ја повлече споменатата поддршка и сега е дека во документацијата прикачена на асистентот BootCamp за Mac Pro се виде дека можноста за инсталирање на Windows 7 на новиот Mac Pro е ефикасно отфрлена.

Во оваа ситуација ќе има различни професионалци кои ќе бидат принудени да мигрирајте ги вашите системи на Виндоус 8, виртуелизирајте преку програми како што се Паралели, некоја верзија на Виндоус 7 или директно изберете да треба да изберете друг Мек за ова. Од друга страна, интерфејсот Виндоус 8 е јасно фокусиран на екраните на допир со голем дел од системот дизајниран за оваа намена, што направи многу компании и корисници од сите видови да ја негираат оваа верзија како што претходно ви реков.

Оваа обврска за инсталирање на Виндоус 8 или подоцнежна верзија не ја разбирам многу добро и повеќе на компјутер како Mac Pro што не се интегрира нема екран на допир само по себе, како да може идниот iMac на пример или преносни системи со тој капацитет.

И покрај тоа, Apple се карактеризира со престанување со поддршка многу рано до системите на „Мајкрософт“, барем во нивните претходни верзии. Да се ​​потсетиме дека кога излезе втората генерација на MacBook Air, Windows XP и Vista веќе не беа поддржани во BootCamp за сите компјутери.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.