Apple ја почестува следната генерација жени лидери

Apple ја почестува следната генерација жени лидери

Вчера беше меѓународен ден на жената и Apple не престана да го одбележува овој посебен и неопходен ден. Исто така, во текот на целиот месец март организираше настан благодарение на партнерството со Girls Who Code каде ги истакнува следните жени лидери.

Girls Who Code им се придружува на другите настани на Apple во чест на жените

Овие настани се придружуваат на останатите намигнувања на овој меѓународен ден што таа ги направи вчера преку нејзината веб-страница и на „Епл музика“ (истакнувајќи ги списоците што ги следат некои од највлијателните жени) Исто така со настани во Apple Store de оние претприемнички жени кои користат уреди на Apple за нивната секојдневна работа.

Девојки кои кодираат е партнер на „Епл“ каде е очигледна посветеноста на компанијата предводена од Тим Кук кон образованието. Намерата е да поддршка на нови можности за програмирање за девојчиња и млади жени во САД.

Пример е девојката на насловната страница на овој напис. Хилари Јип имаше 10 години кога ја разви својата апликација за јазик MinorMyna, со која создава извонредна онлајн околина за своите врсници. Таа ќе биде и ќе ни ја покаже својата уметничка лабораторија во Apple Causeway Bay на 17-ти март.

Оваа иницијатива се придружува на постојните. Продавниците на „Епл“ ширум светот ќе имаат настани (Денес кај „Епл“) предводени од жени и ќе покажат како ги користат уредите на „Епл“ во нивната секојдневна работа. Исто така, вчера, 8 март, имавте можност да освојте ја специјалната награда „Apple Watch“, ако сте завршиле трчање или прошетка од најмалку 20 минути.

Иако денот е меѓународно избран за истакнување на улогата на жените во сите области, Apple ќе развива настани во текот на целиот месец март. Бидете во тек со нивната веб-страница за да видите што е ново.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.