Apple ја промовира станицата F за да им помогне на развивачите на апликации

тим-готвач-јаболко

Како што коментиравме вчера, Тим Кук е во Франција на службено патување. Вчера тој се состана со претседателот на Француската Република, Емануел Макрон, во Париз, по денот исполнет со настани и јавни настапи.

Очигледно, како што е потврдено Mac4Ever, Apple би бил подготвен да помогне „Станица Ф“, еден од најголемите стартап центри во светот, со цел да се фаворизира развојот на апликации во соседната земја. Кук би го искористил своето присуство во Париз за да го заврши вртењето на работ на овој договор за соработка.

Според изворот, „Епл“ ќе распореди мал тим на повик „Станица Ф“, со што им помагаме на програмерите што се таму во фазите на создавање и управување со апликации што можат да бидат лансирани во голем обем во App Store.

Тим Кук

Некои стартапи за инкубатори „Станица Ф“ тие веќе добиваат поддршка од компании како „Мајкрософт“, „Фејсбук“ и „Убисофт“. Идејата на Apple е да и помогне на групата што го сочинува целиот центар, не само на специфичните Starups. Mac4Ever ја потврдува веста на следниов начин:

„Според нашите информации, Apple би отворил - барем на почетокот - официјална ќелија во еден од најголемите засолништа за претприемачи во цела Европа. Сè уште не ги знаеме сите детали, но „Епл“ планира да распореди мал тим, за да им помогне на развивачите, особено при креирање и валидација на апликации.

Веќе на почетокот на 2017 година, Apple отвори сопствен инкубатор во Бангалор, изграден за поддршка на инженерскиот талент во Индија и за поттикнување на растот на заедницата за iOS во земјата. Оттогаш, компанијата расте и нејзиното присуство во азиската земја расте.

Вклучувањето на Apple во проект како „Станица Ф“ би помогнале во проширувањето на пазарот во врска со ова прашање, и исто така ќе обезбеди бројни работни места во галската земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.