Apple ќе започне со Apple Pay во Индија порано од очекуваното

јаболко-плати

Понекогаш Apple доаѓа на пазарот подоцна отколку што се очекуваше да понуди одредена карактеристика, производ или услуга. Понекогаш играше добро Особено кога новиот производ нуди одлики што досега не беа достапни, како што се AirPods и неговиот внатрешен процесор. Но, не секогаш.

Во последниве месеци, технологија за плаќање на паметни телефони стана повеќе од вообичаено во Индија, еден од новите пазари каде што „Епл“ ги насочува своите напори во последниве години и каде што планира конечно да ги отвори првите „Епл продавници“, продавници кои го принудија да направи големи инвестиции во земјата за да добие одобрение од владата.

Еди Кју беше во земјата пред неколку дена и во едно од интервјуата што го даде, тој го изјави тоа Apple се обидуваше да го најде најбрзиот начин за што побрзо лансирање на услугата за електронски плаќања во земјата. Се чини дека првата услуга што ќе го овозможи ова ќе биде Paytm, услуга за плаќање преку мобилна телефонија која е многу распространета во земјата. Покрај тоа, тоа ќе го стори и со главните банки во земјата, овозможувајќи ви да ги здружите вашите кредитни картички за да можете редовно да купувате.

Бидејќи индискиот премиер започна да ги повлекува банкнотите со најголема парична вредност, дигиталните трансакции во земјата доживеаја огромен пораст. Сите компании скокнаа на дигиталниот опсег за плаќање за да се обидат да освојат парче пита. Гугл беше еден од првите што го лансираше Tez, апликација за мобилно плаќање со која успеа да профитира од голем број дигитални трансакции извршени во земјата.

Со својот максимален ривал кој веќе работи во земјата, „Епл“ не сака да губи време и да стигне до индискиот пазар што е можно поскоро, пазар каде iPhone стана еден од најпопуларните паметни телефони на пазарот, и покрај неговата висока цена. Samsung веќе неколку месеци го користи својот систем за плаќање Samsung Pay, така што Apple мора да побрза да може да ги задоволи корисниците на своите мобилни уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.