Apple ќе има помалку придобивки, но ќе остане позитивен

Нови вести во врска со „Епл“ и „Коронавирус“

Што можеме да очекуваме од Apple во однос на профит од втор квартал? Аналитичарите сметаат дека американската компанија нема да генерира толку многу, главно поради пандемијата на коронавирусите што го зафати целиот свет. „Епл“ забележа дека бизнисот опаѓа поради затворањето на продавниците ширум светот.

Помалку профит во овој втор квартал, но профит на крајот на денот.

Финансиските аналитичари не се согласуваат околу бројката што компанијата може да ја објави овој четврток. Некои сметаат дека придобивките може да се движат од доста широк спектар. Тие управуваат дека најниската бројка е околу 45.600 милиони долари до 54.600 милиони.

Како што веќе беше најавено, Apple се очекува да изврши а план за откуп на вашите сопствени акции со износот на готовина што ја имате. Со тоа, тој се надева дека ќе постигне нето-позиција во таа нулта готовина. Вкупно ќе треба да инвестира околу сто милијарди до декември.

Од овој четврток Apple ќе ги објави финансиските резултати за овој последен квартал. Но, некои прашања сепак ќе останат во воздухот. На пример, една од најзагрижувачките е како глобалната криза предизвикана од КОВИД-19 ќе влијае на компанијата.

Во принцип, не изгледа толку (во рамките на очекувањата), но пред сè, прашањето е како тоа ќе влијае на иднината краток термин.

Во принцип се очекува дека некои продавници на Apple во САД повторно се отвораат на почетокот на мај. Она што сè уште не е јасно е дали луѓето ќе имаат доволно доверба сакаат да одат во продавниците лично.

Apple Store не е само центар за продажба на уреди, туку е и најдобро место за нивно рекламирање. Ако луѓето не одат, тие не ја создаваат таа желба да купуваат и затоа да добиваат бенефиции. Продажбата преку Интернет може да се зголеми, но никогаш нема да може да се спореди со физичка продажба. Каде што советниците / продавачите играат многу важна улога.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.