Apple брзо ажурира ранливост во macOS High Sierra што ја покажа лозинката за шифрирани SSD-дискови

Како и обично, секој пат кога ќе се активира нова верзија на оперативен систем, малку по малку, се наоѓаат мали или големи грешки во нивното работење. Веднаш штом беше објавен iOS 11.0, беше откриено дека корисниците на Outlook не можат да ги конфигурираат своите сметки во апликацијата Mail, проблем што беше решен минатата недела со ажурирање. Сега е редот на macOS High Sierra. Инвеститорот Матеус Маријано откри ранливост што влијае само на шифрирани SSD-дискови и кои се форматирани со новиот оперативен систем macOS High Sierra, APFS.

Како што можеме да видиме на видеото погоре, кога форматираме диск во APFS и додаваме лозинка за криптирање, системот препорачува употреба на навестување за да може да се запамети во случај на заборавање. Но, како што можеме да видиме, ако ни треба помош од оваа патека, наместо да се покаже навестувањето потребно за запомнување на лозинката, она што е прикажано е самата лозинка.

Како што споменав погоре, овој безбедносен проблем, влијае само на SSD-уредите што се шифрирани, па ако не е ваш случај, тоа воопшто не влијае на вас. Исто така, тоа не влијае на механичките хард дискови или таканаречениот Fusion Drive, бидејќи ниту еден од овие модели не е компатибилен со новиот датотечен систем, иако вториот ќе го стори тоа наскоро, според Apple пред неколку дена.

Оваа грешка Се прикажува само ако користиме Disk Utility да се сеќаваме на лозинката за шифрирање, бидејќи ако го спроведеме овој процес со команди преку Терминал, резултатот што се прикажува е навестување, а не лозинка како што се случува со Disk Utility. Во оваа прилика, Apple многу бргу го објави соодветното ажурирање за macOS High Sierra што го решава овој безбедносен проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алберто Гереро dijo

    Тие треба да бидат многу повнимателни со овие типови на дефекти.