Apple цени сценарио кога компанијата плаќа даноци во земјата каде што прави продажба

Тоа е една од контроверзните точки, не само на Епл, туку и на сите технолошки компании кои имаат важна светска важност. Овие компании ги инсталираат своите даночни седишта во земја на Европската унија каде што е помала плаќањето даноци за продажба на производи. Затоа, дури и ако купиме Mac во Шпанија, Apple ќе плати поголем дел од своите даноци, во овој случај во Ирска, каде што компанијата го одржува своето даночно седиште за Европа. Различни пресуди ги принудуваат овие компании да влезат во делот што го заштедуваат плаќајќи данок во овие земји. 

Тим Кук и Емануел Макрон се состанаа минатиот викенд во Франција, искористувајќи ја посетата на Кук на разни добавувачи на „Епл“. Макрон му рече на Кук дека Епл мора да плати данок во земјата каде ги продава своите производи.

Кабинетот на Макрон соопшти дека двајцата нема да коментираат за минатите даночни спорови, но Кук прифатил дека законите за данок ширум светот се менуваат така што компаниите плаќаат даноци таму каде што се генерираат парите.

Се вели дека Apple плаќа во Ирска само 2.5% од добивката добиена од продажба. Казната изречена од ЕУ за „Епл“ изнесува 13 милиони долари. Во 2015 година Италија ја тужеше компанијата за јаболка, на која и беше наредено да плати данок од 318 милиони.

За овој или други отворени конфликти, Apple би ја ценел промената на својата стратегија и вниманието на даноците во земјата на продажба на своите производи. Друга работа е што преговара со различни администрации, специфичен третман заснован врз инвестициите што ги спроведува.

Ова не значи дека Apple се одрекува од сегашните интереси во однос на побарувачката на ЕУ, така што компанијата ги регулира своите даноци платени исклучиво во Ирска, со повластен третман.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.