Apple ги поканува корисниците на macOS Big Sur да го користат Safari 15 во бета фаза

Safari 15 бета

Како што веќе знаете дали ги следите вестите за Apple и особено за Mac, дека американската компанија претстави нова верзија на Safari со macOS Monterey. Safari 15 Beta е достапен ако ја тестирате новата верзија на софтвер за Mac.Сепак, Apple сака да оди малку подалеку и ги охрабрува своите корисници да ја испробаат оваа функционалност и доколку имаат macOS Биг Сур и Каталина.

На некои корисници не им се допаѓа премногу форматот на новиот сафари во macOS Монтереј. Оваа верзија на Safari 15 Beta може да се отстрани и да се врати на претходната. Многу корисници се жалеа на некои од промените што беа направени и затоа, можеби е тоа Apple ги охрабрува корисниците да ја испробаат оваа нова форма на најпознат прелистувач. Тие охрабруваат да го инсталираат на верзиите macOS Big Sur и Catalina, не само на самиот Монтереј.

Запомнете дека функционалноста на обединете ја лентата за адреси со лентата за јазичиња, криење на разни копчиња на главниот интерфејс. Исто така, администрацијата на јазичиња значително се промени, што вознемири многу корисници, како што ви рековме претходно.

Веќе знаете дека постои верзија на Преглед на технологија за Safari, алтернативна верзија на веб-прелистувачот на Apple фокусиран на развивачите, бидејќи вклучува бета карактеристики кои сè уште не се достапни во нормалната верзија на Safari. Сепак, изданието Safari 15 е нормална бета верзија. Да навистина,  за избрани корисници на програмата AppleSeed.

За жал, нема начин да се регистрирате за програмата AppleSeed, бидејќи Apple случајно избира кои корисници компанијата ќе ги покани да го тестираат бета-софтверот. Гостите ќе добијат е-пошта со детали за преземање на Safari 15 beta од Веб-страница на AppleSeed.

Ако сте еден од избраните, ве молам кажи ни како помина И како оди таа нова верзија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Торичели dijo

  Во четвртокот на мојот Mac се појави дека имам достапно ажурирање на Safari. Го ажурирав и оттогаш не работи правилно. Ја вчитува страницата, но вели дека има проблем, ја вчитува еднаш или двапати, а потоа се појавува порака за грешка.
  Избришав колачиња и блокирани екстензии. Отворив приватна страница ... Не е поправена.
  Имам инсталирано Safari 15.0 и никој не ми напиша ниту известување за бета верзијата.