„Епл“ започнува нови проекти за промовирање на еднаквост и меѓурасна правда

Пропел центар

Несомнено, еден од многуте пароли што ги има Apple, една од најголемите компании во светот, е посветеност. Обврска што се покажува секој ден во своите постапки. Посветеност на животната средина, посветеност на безбедноста на своите клиенти, посветеност на своите вработени и посветеност на праведни цели, како што е еднаквоста на луѓето.

Тим Кук денес објави сет на многу важни нови проекти во САД за борба разлики кои сè уште постојат во таа земја меѓу луѓето од различни раси и етникуми. Браво за Apple.

„Епл“ денес објави сет на нови проекти како дел од нејзината иницијатива за расен еднаквост и правда (РЕJИ) 100 millones долари за да се помогне во демонтирањето на сегашните американски бариери за еднаквост на луѓето и во борбата против неправдите што обоените заедници сè уште ги трпат и денес.

Тие проекти вклучуваат Пропел центар, глобален центар за иновации и учење за историски црни колеџи и универзитети (HBCU), Академија за развој на Apple за поддршка на кодирање и технолошко образование за студенти во Детроит и финансирање на ризичен капитал за црно-латино претприемачи.

Во презентацијата на овие проекти, Тим Кук увери дека „сите сме одговорни за итната работа за градење на поправеден и поправеден свет и овие нови проекти испраќаат јасен сигнал за трајна посветеност на„ Епл “.

И додаде: «Ние ги започнуваме најновите иницијативи на РЕJИ со партнери во широк спектар на индустрии и средини, од студенти до наставници, развивачи до претприемачи и организатори на заедницата за да се залагаат за правда, да работат заедно за да им помогнат на заедниците кои преживеаја товар на расизам и дискриминација премногу долго. Чест ни е да помогнеме во спроведувањето на оваа визија и да ги усогласиме нашите зборови и постапки со вредностите на правичност и вклученост што секогаш ги ценевме во „Епл“.

Пропел центар

Компанијата ќе придонесе со 25 millones долари до Центарот за погони. Академија дизајнирана да ја поддржува следната генерација на различни лидери преку обезбедување поддршка за технологија, можности за обука на колеџ и програми за стипендија.

Академија за развој на Apple во Детроит

Подоцна оваа година, Apple исто така ќе отвори А. Академија за развој на Apple во Детроит. Академијата е дизајнирана да им помага на младите претприемачи, креатори и програмери во боја, помагајќи им да ги развиваат вештините потребни за развој на нови апликации за iOS. Во соработка со Државниот универзитет во Мичиген, курсевите за Академија за развивачи на „Епл“ ќе бидат отворени за сите студенти во Детроит, без оглед на нивното академско потекло или претходно искуство со програмирање.

Капитал Харлем

Кинг центарот

Кук објасни и две нови инвестиции во ризичен капитал и банкарски простори, со двата проекти дизајнирани да обезбедат капитал за малите бизниси. Компанијата ќе инвестира 10 millones долари во Харлем Капитал, фирма за ризичен капитал во рана фаза со седиште во Newујорк, за поддршка на своите инвестиции во 1.000 компании со различни основачи во следните 20 години.

Покрај обезбедувањето капитал на претприемачи во боја, Капитал Харлем Тој исто така ќе ја даде својата експертиза на пошироките напори на „Епл“ за унапредување на пристапот до економските можности. Фирмата ќе им понуди насоки и менторство на студентите од Академијата за развој на Детроит и учесниците во кампот за претприемачи на Епл за црни развивачи и основачи.

Clear Vision Impact Foundation

„Епл“ исто така ќе инвестира 25 милиони долари во Clear Vision Impact Foundation од Зиберт Вилијамс Шанк, кој обезбедува капитал на малите и средни бизниси, со приоритет на малцинските бизниси. Фондот се обидува да ги поддржи компаниите кои работат или служат на недоволен пазар, и кои поттикнуваат иницијативи за инклузивен раст.

Кинг центарот

Конечно, Apple дава придонес во Центарот Кинг, жив споменик за наследството на Мартин Лутер Кинг да ги споделат своите учења и да ги инспирираат новите генерации да ја извршуваат својата работа и своите морални вредности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.