Apple го објави Safari Technology Review 42

Во овој случај, новата верзија на Safari Technology Preview е веќе достапна за преземање, кога поминаа само 7 дена од претходната верзија лансирана од Apple. Овој пат стигнавме верзија 42 и ги додава подобрувањата и новостите директно поврзани со верзијата Safari за програмерите во macOS High Sierra.

Од неговото лансирање во март 2016 година од Преглед на технологија за Safari, Не пропаѓаше на секои две недели со своето навремено ажурирање и ова покажува дека Apple е навистина заинтересиран за претходните тестови во овој прелистувач, а потоа може да ги имплементира директно во Safari за останатите корисници.

Оваа верзија на Safari Technology Preview додава типични подобрувања за JavaScript, CSS, валидација на форма, веб-инспектор, веб-API, WebCrypto, медиуми и перформанси, но во овој случај исто така  верзија 42 додава подобрувања во навигацијата и исто така го додава стандардниот Beacon API и имплементира нови функции.

Ова е независен и потполно бесплатен прелистувач што може да го користат сите што сакаат и имаат Mac, колку повеќе корисници го пробаат овој прелистувач, толку повеќе повратни информации Apple добива за да открие грешки и да ги примени потребните корекции во следните верзии на официјалниот прелистувач. Исто така, како што секогаш се сеќаваме во објавените ажурирања за инсталирање на Safari Technology Preview нема потреба да имате сметка за програмер и секој може да преземе, едноставно да пристапите до веб-страницата на јаболко и да ја преземете најновата достапна верзија на Преглед на технологија за SafariEsta última actualización del navegador ya está disponible a través de la Mac App Store para cualquiera que haya descargado el navegador con anterioridad.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.